Najnowsze wpisy, strona 62


kwi 17 2019 Jak wielu obcokrajowców kupuje mieszkania...
Komentarze: 0

Jak dużo cudzoziemców jest wśród klientów deweloperów? Z których krajów pochodzą? Jakie mieszkania kupują? Sondę prezentuje serwis nieruchomości dompress.pl 

 

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

Wśród naszych klientów są osoby pochodzące z blisko 30 państw, które  stanowią około 3-4 proc. nabywców mieszkań. Ich udział w zakupie lokali stopniowo rośnie. Najwięcej, około 35-40 proc. stanowią osoby pochodzące z Ukrainy, ale sporo klientów, szczególnie inwestycyjnych to Białorusini, czy Chińczycy. W przypadku naszych projektów dominuje zakup mieszkań w celu zaspokojenia własnych potrzeb, choć zdarzają się również transakcje inwestycyjne, ale jest ich zdecydowanie mniej.

Monika Perekitko, członek zarządu Matexi Polska

Naszymi klientami są również obcokrajowcy. Warszawa staje się miastem coraz bardziej wielokulturowym. Wszystko zależy w znacznym stopniu od lokalizacji inwestycji i grupy docelowej, do której jest skierowana. Coraz częściej klientami są Ukraińcy, ale spore zainteresowanie mieszkaniami, także tymi z wyższej półki cenowej, wykazują również mieszkający w Warszawie obywatele Chin i Izraelczycy.

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A. 

Udział obcokrajowców w sprzedaży wynosi około 5 proc. Do najczęściej wybieranych przez cudzoziemców typów mieszkań należą lokale trzypokojowe z osobną kuchnią lub aneksem. Często są to też zakupy typowo inwestycyjne.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Wśród naszych klientów są obcokrajowcy, choć najczęściej są to osoby związane z Polską poprzez więzi rodzinne, jak współmałżonek albo polskie korzenie, albo przez interesy, które prowadzą w naszym kraju. Część z nich to inwestorzy, kupujący lokale pod wynajem. Cudzoziemcy nabywają podobne mieszkania, jak Polacy. W Warszawie największą grupą obcokrajowców spośród klientów są Ukraińcy, ale przykładowo w Szczecinie są to Niemcy, Duńczycy i Szwedzi.

Andrzej Gutowski, wiceprezes Ronson Development, odpowiedzialny za sprzedaż i marketing 

Rośnie zainteresowanie naszymi inwestycjami wśród klientów z Ukrainy i Białorusi, którzy postanawiają osiedlić się w Polsce na stałe i kupują mieszkania na własne potrzeby. Inną grupę kupujących stanowią inwestorzy, którzy poszukują atrakcyjnych mieszkań do zakupu w pakiecie. W tym przypadku główną grupę stanowią klienci z Izraela.

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic 

Wśród cudzoziemców, którzy zdecydowali się na zakup lokalu w naszych inwestycjach w Warszawie przeważali Azjaci – Chińczycy i Koreańczycy. Kolejną grupą są nabywcy z Ukrainy, Rosji i Białorusi. Cudzoziemcy decydują się na zakup mieszkań na własne potrzeby. Wybierają z reguły większe lokale, trzy i czteropokojowe.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest 

Najwięcej klientów mamy z Polski, jednak zdarzają się klienci, którzy są obcokrajowcami.

Agnieszka Jaworska-Goździewska, specjalista ds. komunikacji wewnętrznej i PR w Nickel Development

Mieszkania w naszych inwestycjach kupowane są przez cudzoziemców raczej sporadycznie. Transakcje zawierane są zwykle z klientami z Unii Europejskiej. Naszych sąsiadów interesują głównie mieszkania o większych powierzchniach, w dobrych lokalizacjach, najczęściej z opcją wykończenia pod klucz.  

Wojciech Duda, wiceprezes Duda Development

Z roku na rok odsetek cudzoziemców wśród naszych klientów jest coraz większy, choć wciąż nie stanowią dużej grupy nabywców. Mamy klientów z Wielkiej Brytanii, Niemiec i innych krajów Unii Europejskiej oraz Chin. Z reguły mieszkania kupowane przez osoby z zagranicy nie różnią się od tych nabywanych przez Polaków. Większość lokali nabywana jest z myślą o zamieszkaniu, czasem dopiero po pewnym czasie. Część przeznaczona jest pod inwestycje.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service  

Około 20 proc. naszych klientów to obcokrajowcy, wśród których największą grupę stanowią Ukraińcy. Aby ułatwić im proces zakupu, nasze biuro sprzedaży obsługuje klientów również w języku rosyjskim. Największym zainteresowaniem wśród cudzoziemców cieszą się dwu i trzypokojowe mieszkania nabywane na potrzeby własne. Zdarzają się także klienci z Ukrainy, którzy zaczynają inwestować na rynku nieruchomości w Krakowie.

Marta Drozd-Piekarska, pełnomocnik zarządu Allcon Osiedla

Wśród naszych klientów zdarzają się cudzoziemcy, którzy poszukują wygodnych inwestycji w dobrej lokalizacji i nietuzinkowej architekturze. Pochodzą głównie z Niemiec, Wielkiej Brytanii, czy Skandynawii. Często łączą sprawy zawodowe w Trójmieście z wakacjami. Połączenie tych dwóch celów zakupowych najczęściej skłania ich do zakupu lokali w dwóch naszych projektach - Kamienice Malczewskiego 2 i Tarasy Bałtyku w Gdańsku. Coraz większe zainteresowanie naszymi inwestycjami widzimy również wśród Polaków mieszkających na stałe za granicą, którzy inwestują w apartamenty w Polsce na przyszłość.

Weronika Chylarecka, specjalista ds. marketingu w Blockpol Developer

Wśród naszych klientów zdarzają się cudzoziemcy. Stanowią około 5 proc. wszystkich nabywców. Pochodzą z Belgii, Ukrainy, Białorusi, Wenezueli i Rosji. Najczęściej wybierają duże mieszkania, trzy i czteropokojowe. 

Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper

Naszymi klientami są również cudzoziemcy, ale nie mają dużego udziału w całkowitej sprzedaży. W większości przypadków są to małżeństwa mieszane lub Polacy, którzy w latach 70-tych i 80-tych wyemigrowali z naszego kraju. Teraz wracają do Polski albo wysyłają dzieci na studia do Gdańska. To również grupa osób inwestujących w nieruchomości na naszym rynku, planujących wynajmować mieszkania. Zagraniczni klienci pochodzą głównie z Norwegii, USA, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii. Mieszkańcy poszczególnych krajów mają różne preferencje inwestycyjne. Amerykanie z reguły wybierają duże mieszkania, bo przyzwyczajeni są do dużych powierzchni. Klienci z Europy decydują się raczej na lokale dwupokojowe o metrażu około 40-45 mkw. Wśród nabywców w osiedlu Nowe Rokitki, które realizujemy w okolicy Tczewa zdarzają się także klienci z Ukrainy oraz ze Słowacji. 

 

Autor: Dompress.pl

 

dompress : :
kwi 10 2019 Ile kosztuje nowe mieszkanie z ogródkiem?...
Komentarze: 0

Czy mieszkania z ogródkami usytuowane na parterze są droższe od lokali znajdujących się na piętrach? Ile trzeba dopłacić za ogródek u dewelopera? W których inwestycjach znajdziemy takie oferty? Sondę prezentuje serwis nieruchomości dompress.pl

 

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

Praktycznie każde mieszkanie na parterze, które mamy w ofercie ma przynależny ogródek. Ceny takich lokali uzależnione są od rodzaju inwestycji. W kameralnych projektach o niskiej zabudowie wycenione są najwyżej. W inwestycjach zlokalizowanych w centrum miasta, gdzie dominuje wyższa zabudowa tego typu nieruchomości to z reguły najtańsze mieszkania.

Andrzej Gutowski, wiceprezes Ronson Development, odpowiedzialny za sprzedaż i marketing

W naszych, wybranych inwestycjach oferujemy mieszkania z ogródkiem. Przykładowo, w pierwszym etapie naszego warszawskiego osiedla z segmentu premium – Nova Królikarnia – powstały wille miejskie, w którym do apartamentów na parterze przypisane są ogrody, a także domy jednorodzinne w zabudowie segmentowej, również z wyjściem na obszerny ogród. Obecnie trwa przedsprzedaż 18 domów w trzecim etapie tej inwestycji i tu również oferujemy luksusowe segmenty z ogrodami.

Ogródki przypisane są także do wszystkich lokali w osiedlu z segmentu popularnego Chilli City w malowniczych Tulcach koło Poznania. W ofercie jest obecnie 18 ostatnich, gotowych do zamieszkania mini domów, które powstały w czwartym etapie projektu. Są to dwupoziomowe lokale trzy i czteropokojowe o metrażach od 64 mkw. do 74 mkw. Ich ceny zaczynają się od 263 tys. zł za trzy pokoje. 

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

Mieszkania z ogródkami dostępne są w większości naszych inwestycji. Ich ceny w dużej mierze uzależnione są od powierzchni ogrodu. Na przykład za mieszkanie we wrocławskiej inwestycji Czterech Porach Roku z 50 metrowym ogrodem, zlokalizowane w tym samym budynku, co mieszkanie o identycznym metrażu z samym balkonem, trzeba wydać około 14 tys. zł więcej. 

Wcześniej klienci dość sceptycznie podchodzili do zakupu mieszkań na parterze. Dziś mieszkania z ogródkiem to najchętniej wybierane przez klientów oferty. Wynika to z oferowanych systemów podnoszących bezpieczeństwo mieszkańców, a dodatkowo stanowi idealny kompromis pomiędzy zakupem domu wolnostojącego a mieszkaniem w budynku wielorodzinnym.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Mieszkania z ogródkami w naszej ofercie nie są droższe od tych z tarasami. Klienci, którzy cenią sobie zielony zakątek pod oknem, mogą znaleźć lokale z ogrodami w takich inwestycjach jak Wrzosowa Aleja, Willa Wiślana, czy Zielona Dolina II.

Wojciech Duda, wiceprezes Duda Development

Mieszkania z ogródkiem można kupić w naszej inwestycji Diasfera Łódzka. Ogródki o powierzchni nawet 50 mkw. nie rzutują wyraźnie na wycenę mieszkań. Ceny takich lokali są wciąż niższe od cen mieszkań położonych na wyższych piętrach, ponieważ stawka za metr kwadratowy rośnie wraz z kolejnymi kondygnacjami. W tej chwili jednym z najbardziej atrakcyjnych mieszkań z ogródkiem w naszej ofercie jest na przykład lokal o powierzchni 50 mkw. z ogródkiem wielkości 40 mkw., który jest do nabycia we wspomnianym  wyżej projekcie w kwocie 5700 zł/mkw.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Mieszkania z ogródkiem można znaleźć w inwestycji Warszawski Świt, która zlokalizowana jest przy ulicy Poborzańskiej na warszawskim Targówku. Mieszkanie o powierzchni ponad 71 mkw. z dwoma ogródkami o powierzchni przeszło 33 mkw. oraz 18 mkw. można kupić w cenie 6 980 zł/mkw.

Marta Drozd-Piekarska, pełnomocnik zarządu Allcon Osiedla

Mieszkania z ogródkiem cieszą się od kilku lat niesłabnącą popularnością, szczególnie wśród klientów, którzy poszukują alternatywy dla domu poza miastem. Lokale z taką dodatkową, zieloną przestrzenią są sprzedawane drożej o kilka procent w porównaniu z mieszkaniami usytuowanymi na przykład na pierwszym piętrze, szczególnie w przypadku kiedy ich powierzchnia sięga 150-200 mkw. Projektując nasze osiedla dbamy o wydzielenie komfortowych i przestronnych ogrodów, które są doceniane szczególnie przez rodziny z dziećmi. Atrakcyjną ofertę mieszkań z dużymi ogródkami można znaleźć w inwestycji Kamienice Malczewskiego 2 w Gdańsku oraz Nexo Apartamenty na Klifie w Pucku.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service 

W każdej inwestycji mamy aktualnie w sprzedaży mieszkania z ogródkami. Nie przewidujemy do nich żadnych dodatkowych opłat.  Klienci otrzymują je w cenie mieszkania.

Weronika Chylarecka, specjalista ds. marketingu w Blockpol Developer

Mieszkania z ogródkiem są dostępne w inwestycji Nowa Inspiracja we Wrocławiu. Lokale z ogrodami są tańsze od mieszkań z tarasami czy loggami. Nie naliczamy dodatkowych opłat za ogród.

Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper

Praktycznie we wszystkich naszych inwestycjach oferujemy prywatne ogródki przynależne do  mieszkań parterowych oraz przestronne balkony w lokalach na piętrach. Taką ofertę mamy m.in. w osiedlu Pastelowym i Foresta w Gdańsku, czy EcoMilan w Milanówku. W przypadku inwestycji Nowe Rokitki ogródki będą miały powierzchnię nawet 400 mkw., a w osiedlu EcoMilan metraż do 122 mkw. Nie wyceniamy jednak samych ogródków, czy tarasów niezależnie od mieszkań. Cena lokali obejmuje obie powierzchnie łącznie. Generalnie mieszkania na parterze z ogródkiem są tańsze od lokali z balkonem usytuowanych na piętrze. W inwestycji Pastelowe lokal o powierzchni 55 mkw. na parterze z ogródkiem kosztuje ponad 309 tys. zł, podczas gdy podobne mieszkanie znajdujące się na drugim piętrze z balkonem oferujemy w cenie 318 tys. zł.  

 

Autor: Dompress.pl

 

dompress : :
kwi 04 2019 Ile trzeba dopłacić za widok z okna
Komentarze: 0

Czy mieszkania znajdujące się na najwyższych piętrach w budynkach są droższe od lokali usytuowanych niżej? Czy ceny uzależnione są od piętra, na którym się znajdują? Ile trzeba zapłacić za mieszkania oferujące panoramiczne widoki? Czy lokale, które je oferują cieszą się powodzeniem? W których inwestycjach  można je znaleźć? Sondę prezentuje serwis nieruchomości dompress.pl

 

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A. 

Ceny mieszkań na parterze i wyższych piętrach różnią się, przy czym nie ma reguły, że lokale położone na parterze muszą być tańsze. W tym kontekście znaczenie ma skala inwestycji, ilość kondygnacji i lokalizacja. W kameralnych inwestycjach o niskiej zabudowie, położonych w spokojnych dzielnicach miast mieszkania na parterach zazwyczaj mają ogródek, co jest dużym atutem. Ceny takich lokali nie odbiegają od cen mieszkań usytuowanych wyżej, a często są nawet wyższe, szczególnie w przypadku budynków dwupiętrowych. 

W wysokich budynkach, sąsiadujących z ruchliwymi ulicami nabywcy najbardziej interesują się mieszkaniami położonymi na wyższych kondygnacjach z uwagi na większa intymność i ciszę. Dochodzi tu także aspekt widoku. W takich projektach mieszkania na parterze są najtańsze. Ich ceny mogą być niższe nawet o 1500-2000 zł/mkw. od mieszkań o tym samym metrażu zlokalizowanych na najwyższych piętrach. Wszystko zależy od tego, jak wysoki jest budynek.

 

Andrzej Gutowski, wiceprezes Ronson Development, odpowiedzialny za sprzedaż i marketing 

W wielu naszych projektach oferujemy mieszkania z niesamowitym widokiem na miasto. Szczególnie wyróżniają się pod tym względem nasze dwie inwestycje - City Link w Warszawie i Panoramika w Szczecinie. Oba są naszymi bestsellerami, co może świadczyć o tym, że klientom zależy także na pięknym widoku z okna. W stołecznym projekcie z ostatnich pięter znakomicie widać całe centrum Warszawy z Pałacem Kultury i Nauki oraz nowoczesnymi wieżowcami. Ze szczecińskiego osiedla można natomiast podziwiać całą panoramę miasta. Ceny mieszkań, także tych na ostatnich piętrach, uzależnione są głównie od metrażu i liczby pokoi.

 

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A. 

Na cenę końcową mieszkań składa się wiele różnych czynników. Wartość lokali na wyższych kondygnacjach ustalana jest indywidualnie, m.in. w zależności od lokalizacji oraz otoczenia. Piękne widoki z okien mają wpływ na cenę mieszkania, jednak nie jest to jedyne kryterium wyceny. Mieszkania na najniższych piętrach mogą posiadać wartość dodaną w postaci ogródka, co również wpływa na cenę ostateczną nieruchomości.  

Chętnie wybierane przez klientów mieszkania z panoramicznym widokiem na miasto znaleźć można m.in. w inwestycji  River Point i w sercu wrocławskiego śródmieścia, w Browarach Wrocławskich. 

 

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

W przypadku budynków wysokościowych, jak szczecińska Hanza Tower, czy stołeczna Bliska Wola Tower mieszkania na najwyższych piętrach są zazwyczaj najdroższe. Nie dotyczy to jednak ostatnich pięter w osiedlach tego typu jak inwestycja Wrzosowa Dolina na warszawskiej  Białołęce, w której budynki mają zaledwie trzy kondygnacje.

 

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic 

Nie ma jednej, uniwersalnej reguły, dotyczącej możliwych do uzyskania cen w zależności od piętra. W większości inwestycji mieszkania na parterach są najtańsze, ale na przykład w naszej gdańskiej inwestycji mieszkania na parterach z ogródkami cieszą się największą popularnością i są podobnie wyceniane, jak lokale na ostatnim, trzecim piętrze. Przykładowo mieszkanie o powierzchni 62 mkw. na parterze, jak i trzecim piętrze kosztuje 425 tys. zł. 

 

Monika Perekitko, członek zarządu Matexi Polska

Zacznę może od tego, że każde mieszkanie wyceniane jest przez nas indywidualnie. Zarówno widok z okna, jak i ogród są oczywiście zaletami i uwzględniamy je kształtując cennik danej inwestycji. Nie są to jednak jedyne zmienne, które bierzemy pod uwagę. Zupełnie inaczej kształtować się będzie na przykład cena parterowego mieszkania z parkowym ogrodem w kameralnej inwestycji o willowym charakterze, a inaczej należy traktować podobnie usytuowane mieszkanie w dużym osiedlu z kilkuset mieszkańcami. 

 

Marta Drozd-Piekarska, pełnomocnik zarządu Allcon Osiedla 

W zależności od charakteru inwestycji, lokalizacji, atutów widokowych, ceny mieszkań położonych na poszczególnych piętrach mogą się różnić od kilku do kilkudziesięciu procent. Wyceniając mieszkania w danym budynku, bierzemy pod uwagę takie aspekty jak nasłonecznienie, piętro, widok, układ pomieszczeń, czy wielkość tarasów/loggi. Najbardziej pożądany i szczególnie ceniony przez klientów jest niewątpliwie widok na morze. Chętnie wybierają go osoby spoza Trójmiasta, zainteresowani adresami wakacyjnymi, ale także lokalni mieszkańcy, poszukujący wyjątkowych miejsc do życia. Widok na morze gwarantujemy na ostatnich piętrach budynków w inwestycji Nexo Apartamenty na Klifie w Pucku i w Tarasach Bałtyku, gdańskim apartamentowcu o wyjątkowej lokalizacji z  tzw. one milion dollar view. 

 

Weronika Chylarecka, specjalista ds. marketingu w Blockpol Developer

W inwestycji Nowa Inspiracja ceny mieszkań nie są uzależnione od usytuowania na piętrze. Natomiast w inwestycji przy ulicy Tęczowej 83a we Wrocławiu cena zmienia się wraz z wysokością piętra. Różnica wynosi 200 zł/mkw. Wyceny lokali nie są uwarunkowane widokiem. Mieszkania, które je oferują kupowane są inwestycyjnie na wynajem. Lokale z ładnym widokiem wybierają klienci dobrze sytuowani. 

 

Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper

W większości naszych inwestycji prawdziwe jest stwierdzenie, że im wyżej, tym drożej. Dla przykładu, w gdańskim osiedlu Pastelowym różnica w cenie może wynieść od 4 tys. zł do 8 tys. zł, a w osiedlu Foresta sięgać około 15- 20 tys. zł za mieszkanie o przybliżonym metrażu. Wyjątkiem jest osiedle Nowe Rokitki w Tczewie, gdzie mieszkania położone na najwyższej kondygnacji są tańsze z powodu braku windy w budynkach. Dodatkowo są to lokale ze skosami na poddaszu, co również wpływa na cenę. Natomiast widok z okien z reguły nie wpływa na wycenę. W tym przypadku wyjątkiem jest inwestycja  Verano Residence w Juracie. Cena apartamentów jest zróżnicowana pod kątem widoku na zatokę. Droższe lokale wybierają zazwyczaj osoby, dla których liczy się prestiż. Kupowane są przeważnie dla własnego użytku, a nie pod wynajem. 

 

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest 

Realizujemy aktualnie trzy inwestycje, z których będzie można podziwiać panoramę Warszawy z najwyższych pięter. Ostatnie piętra w inwestycjach Warszawski Świt, Apartamenty Okopowa 59A oraz Willa Ochota będą gwarantowały piękny widok. Zakup mieszkania na ostatnim piętrze wiąże się zazwyczaj z wyższą ceną.

 

Agnieszka Jaworska-Goździewska, specjalista ds. komunikacji wewnętrznej i PR w Nickel Development

Najbardziej atrakcyjne mieszkania w każdej inwestycji znajdują się na najwyższych piętrach i zwykle mają piękny, panoramiczny widok na miasto. Te lokale cieszą się największym zainteresowaniem wśród kupujących i co do zasady mają najwyższą cenę. W zależności od inwestycji mogą być droższe o 1000-2000 zł od niżej posadowionych. Mieszkania na najwyższych piętrach mają zwykle duże powierzchnie, więc interesują się nimi przeważnie bardziej zamożni klienci. Takie mieszkania znajdują się m.in. w inwestycji ST_ART Piątkowo. Ceny czteropokojowych apartamentów na najwyższych kondygnacjach zaczynają się od 8200 zł/mkw. 

 

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service  

Ze względu na znakomite położenie i nowoczesną architekturę najlepsze widoki oferują mieszkania w krakowskich inwestycjach Piasta Park, Lema i Krygowskiego. Mieszkania w tych projektach są oczywiście droższe o około 10-15 proc., ale posiadamy jeszcze w ofercie takie lokale w bardzo korzystnych cenach. 

 

Autor: Dompress.pl

dompress : :
mar 29 2019 Za ile wykończenie mieszkania od dewelopera...
Komentarze: 0

Czy deweloperzy oferują pakiety wykończenia mieszkań i systemy inteligentny dom? W jakich cenach? W których projektach są dostępne? Sondę prezentuje serwis nieruchomości dompress.pl

 

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

Mieszkania sprzedajemy w standardzie deweloperskim, współpracujemy jednak z firmami, które zajmują się wykańczaniem mieszkań, w tym doposażeniem nieruchomości w systemy inteligentnego domu. Ceny wykończenia zaczynają się od 735 zł brutto za mkw. Rozwiązania smart home są wyceniane indywidualnie. Najprostsze systemy pozwalające na sterowanie w mieszkaniu światłem i temperaturą wraz z czujkami bezpieczeństwa kosztują w granicach 4-5 tys. zł.  

 

Andrzej Gutowski, wiceprezes Ronson Development, odpowiedzialny za sprzedaż i marketing

W każdym z naszych projektów oferujemy pakiety wykończeniowe we współpracy z renomowanymi firmami. Ich ceny zaczynają się od 490 zł brutto za mkw. Dzięki takim pakietom proces wykończenia lokalu może rozpocząć się od razu po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie i przebiega znacznie szybciej niż w przypadku przeprowadzania prac na własną rękę. Pakiety wykończeniowe cieszą się rosnącym zainteresowaniem, m.in. ze względu na duże trudności w znalezieniu dobrej ekipy remontowej oraz wzrost cen materiałów budowlanych. Współpracujące z nami firmy mogą zaoferować atrakcyjne ceny ze względu na stałą współpracę z podwykonawcami i hurtowe zamówienia materiałów. Dodatkową oszczędność stanowi niższa stawka podatku VAT, która w przypadku zakupu mieszkania z wykończeniem wynosi 8 proc., podczas gdy kupując materiały wykończeniowe na własną rękę klienci muszą zapłacić 23 proc. VAT. Dużym ułatwieniem jest także to, że w przypadku zakupu wykończonego mieszkania klient może wszystkie koszty pokryć jednym kredytem hipotecznym. Z pakietów wykończeniowych chętnie korzystają także osoby poszukujące lokalu w niskiej cenie za mkw., jak w przypadku naszego osiedla Miasto Moje na warszawskiej Białołęce.

 

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

Oferujemy wykończenie mieszkań pod klucz w cenie od 650 zł brutto/mkw. W pakiecie klient otrzymuje indywidualne doradztwo i współpracę z architektem. Zapewniamy również  kompleksową obsługę sprawdzonych wykonawców oraz całościową aranżację. Dodatkową zaletą zakupu mieszkania z opcją wykończenia jest to, że można sfinansować je w jednym kredycie razem z kupnem mieszkania.

 

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów podjęliśmy szeroką współpracę z firmą RedNet i przygotowaliśmy cztery pakiety wykończeniowe, na bazie których wspólnie z projektantem nabywcy mogą optymalnie zaaranżować własne mieszkania. Nasza oferta obejmuje m.in. wykończenie ścian oraz podłóg z wykorzystaniem różnych materiałów, zależnie od wybranego pakietu oraz stolarkę drzwiową i wyposażenie łazienek.

 

Monika Perekitko, członek zarządu Matexi Polska

Pakiety wykończenia wnętrz oferujemy we wszystkich naszych inwestycjach. Dostępne są w zróżnicowanych cenowo pakietach, przygotowanych we współpracy z firmą Deer Design. Systemy inteligentnego domu są natomiast standardowym wyposażeniem w niektórych naszych projektach, jak na przykład Apartamenty Marymont w Warszawie.

 

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

W tej chwili nie oferujemy wykończenia lokali pod klucz. Próbowaliśmy dwukrotnie wprowadzić taką usługę, jednak finalnie okazywało się, że klienci wolą zrobić to we własnym zakresie i nieco taniej. W przypadku inwestycji apartamentowych nabywcy mają zwykle własnego projektanta i zupełnie nie są zainteresowane wykończeniem przez dewelopera.

Hasło „inteligentny dom” stało się ostatnio modne, ale przeważnie jest w znacznym stopniu nadużywane. Tymczasem, inteligentny dom/mieszkanie posiada kompleksowy system sterujący instalacjami grzewczymi, oświetleniem, nagłośnieniem, systemem alarmowym, czy monitoringiem. Posiada rozbudowany system czujników, które w zależności od warunków pogodowych na zewnątrz, sterują na przykład ogrzewaniem czy wilgotnością wewnątrz domu. Wyposażenie lokali w taki system w standardzie znacząco podniosłoby cenę mieszkań, a nie jest to w tej chwili przeważający czynnik przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Wielu deweloperów montując np. systemy zdalnego sterowania oświetleniem, czy klimatyzacją określają te rozwiązania mianem inteligentnego domu.

 

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Ściśle współpracujemy z firmą wykończeniową Decoroom, która ma w swojej ofercie różne warianty wykończeniowe. Ceny są zróżnicowane, uzależnione od pakietu, który mają do wyboru klienci.

 

Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper

Usługę wykończenia mieszkania pod klucz oferujemy we wszystkich naszych inwestycjach. Cena jest uzależniona od standardu i rozpoczyna się od kilkuset złotych za mkw. W ramach usług koordynujemy wszelkie prace wykończeniowe, na które udzielamy 12-miesięcznej gwarancji. Usługa obejmuje także kompleksowe sprzątanie przed odbiorem mieszkania oraz współpracę z doświadczonymi projektantami. W mieszkaniach montujemy również nowoczesne rozwiązania technologiczne. Dla przykładu w gdańskim osiedlu Foresta mieszkania będą wyposażone w inteligentny system sterowania eHOME control, który pozwala na zdalne obsługiwanie ogrzewania i oświetlenia za pomocą smartfona lub tabletu. Podobny system jest zainstalowany również w osiedlu Nowe Rokitki i Młoda Morena Park II w Gdańsku.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service 

Przy wykończeniach współpracujemy z firmami Excellent i Leroy Merlin. Dbamy o to, aby ta współpraca owocowała realnymi korzyściami dla naszych klientów. Systemy inteligentnego domu proponujemy w Apartamentach Nowa Bonarka w Krakowie oraz w inwestycjach w Michałowicach i Czorsztynie. Ceny zaczynają się od 2300 zł brutto.

 

Agnieszka Jaworska-Goździewska, specjalista ds. komunikacji wewnętrznej i PR w Nickel Development

Wszystkim naszym klientom oferujemy opcję wykończenia pod klucz. Cena wykończenia zaczyna się od 850 zł/mkw. i zależy od zakresu prac, którego oczekuje klient. Opcje wykończenia są dostępne we wszystkich naszych inwestycjach.

 

 

Autor: Dompress.pl                                                                       

 

mar 22 2019 Czy rynek mieszkaniowy hamuje
Komentarze: 0

Prognozy wskazują na dalszy spadek podaży nowych mieszkań. Jakie czynniki mają decydujący wpływ tempo wprowadzania na rynek nowych inwestycji i wielkość oferty mieszkaniowej. Co, zdaniem deweloperów, najbardziej hamuje jej rozwój? Sondę prezentuje serwis nieruchomości dompress.pl

Mirosław Kujawski, członek zarządu LC Corp S.A.

Głównym hamulcem dla rozwoju oferty mieszkaniowej na rynku są rosnące koszty, szczególnie wykonawstwa. Widać to po wyraźnym wzroście cen mieszkań w nowych inwestycjach, który w zeszłym roku wyniósł średnio 18 proc. dla największych aglomeracji. Sytuacji nie poprawiają przeciągające się procedury administracyjne, jak również mała podaż gruntów. Wprowadzona w zeszłym roku ustawa, wzbudzająca wiele emocji, potocznie nazywana też „lex deweloper”, również nie odmieniła rynku. Po ponad 6 miesiącach podjęto 3 uchwały dopuszczające budowę 81 mieszkań. Te czynniki sprawiają, że w 2018 roku sprzedaż mieszkań spadła o około 15 – 20 proc. Praktycznie żadna ze spółek notowanych na giełdzie nie zrealizowała zakładanego planu sprzedaży. 

Andrzej Gutowski, członek zarządu Ronson Development

W 2019 roku możemy oczekiwać lekkiego spadku podaży na rynku mieszkaniowym, co jest spowodowane wyprzedawaniem oferty przez deweloperów. Jej szybkie uzupełnienie jest bardzo trudne, między innymi ze względu na wydłużone procedowanie. Na uzyskanie pozwolenia na budowę czeka się często miesiącami. Do tego dochodzą niebotycznie wysokie ceny gruntów, a także wzrost kosztów wykonawstwa, który przekłada się na wydłużające się i trudne negocjacje z głównymi wykonawcami, którzy nawet w rozpoczętych inwestycjach oczekują niekiedy zmiany warunków kontraktu. Wprawdzie sama budowa trwa nadal tyle samo, ale czas poświęcony na poszukanie wykonawcy i uzgodnienie warunków współpracy sprawiają, że etap przygotowawczy jest teraz dłuższy o około 2-3 miesiące.

Mimo wszystko patrzymy na ten rok z optymizmem. Planujemy zakończenie realizacji projektów, obejmujących łącznie ponad 1100 mieszkań. Będziemy także wzmacniać naszą ofertę o nowe inwestycje, zamierzamy m.in. rozpocząć budowę osiedla Ursus Centralny w Warszawie, w którym docelowo wybudujemy około 1500 mieszkań. Z pewnością będziemy też uruchamiać kolejne etapy projektu Miasto Moje, realizowanego na warszawskiej Białołęce.

Tomasz Sujak, członek zarządu Archicom S.A.

Biorąc pod uwagę takie czynniki, jak trudności w pozyskiwaniu gruntów, presja kosztowa ze strony wykonawców, rosnące ceny materiałów, czy przedłużające się procesy administracyjne, podaż mieszkań według danych rynkowych podsumowujących ostatni kwartał ur. była zaskakująco wysoka. Ilość mieszkań wprowadzonych do sprzedaży w sześciu największych miastach w 2018 roku w odniesieniu do roku poprzedniego, była niższa tylko o 3 proc.
Bacznie obserwujemy rozwój sytuacji rynkowej, która w ostatnim kwartale minionego roku charakteryzowała się spowolnieniem sprzedaży, wynikającym zarówno z czynników podażowych, jak i zmian po stronie popytu. 

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Na spowolnienie rynku ma wpływ znaczny wzrost kosztów wykonawstwa,  pracy, zakupu gruntów, a także różnorodne bariery administracyjne.

Mirosław Bednarek, prezes zarządu Matexi Polska

Planujemy znaczny rozwój oferty i dywersyfikację projektów. Dobrze przygotowaliśmy się na najbliższe lata działalności, budując bank gruntów. Będziemy więc mogli zaspokoić potrzeby rynku w różnych segmentach i lokalizacjach. Sadzę, że właśnie problemy z działkami tj. niska podaż i wysoka cena gruntów inwestycyjnych to największa bariera, szczególnie dla mniejszych deweloperów. Nie bez znaczenia pozostają też długotrwałe procesy administracyjne przy uzyskiwaniu pozwoleń na budowę oraz rosnące koszty realizacji inwestycji.

Wojciech Duda, wiceprezes zarządu w Duda Development

Choć dopiero czas pokaże, czy przewidywania okażą się trafne, trzeba przyznać, że obecna sytuacja faktycznie nie sprzyja zwiększaniu podaży mieszkań. Kurczący się zasób działek oraz ich rosnące ceny, coraz wyższe koszty zatrudnienia pracowników budowlanych, wzrost cen materiałów budowlanych – wszystkie te czynniki sprawiają, że podaż maleje i prawdopodobnie będzie maleć w przyszłości.

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Główną przyczyną, która hamuje rozwój oferty rynkowej są z pewnością rosnące koszty budowy. Może na przykład okazać się, że inwestycja planowana rok temu dziś nie jest opłacalna ze względu na wzrost kosztów budowy, przewyższający wzrost cen mieszkań w tym okresie. Wówczas jedyną, racjonalną decyzją jest wstrzymanie realizacji inwestycji. Kolejnym powodem jest mała dostępność firm budowlanych, co z kolei powoduje niedobór pracowników.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Wychodzimy naprzeciw tendencjom rynkowym, w swojej ofercie mamy coraz więcej inwestycji, a co za tym idzie coraz większą liczbę mieszkań. Zauważyć jednak można, że tempo wprowadzania do sprzedaży nowych mieszkań jest coraz wolniejsze. Spowodowane jest to m.in. drożejącymi gruntami, wzrastającymi kosztami robocizny i materiałów.

Piotr Tarkowski, pełnomocnik zarządu Allcon Osiedla

Rozwój oferty rynkowej hamuje ryzyko projektowe. Projekty deweloperskie wymagają kontraktowania zamówień na firmy podwykonawcze i materiały z wyprzedzeniem wielomiesięcznym, sięgającym nawet 20 - 30 miesięcy. Obecna, niestabilna sytuacja w tym obszarze wymaga dużej ostrożności w budżetowaniu i planowaniu terminów. Deweloperzy budując swój wizerunek firm godnych zaufania, nie chcą dopuścić do niedotrzymywania uzgodnionych z klientami zobowiązań. Mając na uwadze oczekiwania nabywców, priorytetem jest obecnie ich spełnienie, kosztem potencjalnych dodatkowych, trudnych do wyliczenia zysków. Niepewność na rynku nieruchomości wywołują również kosztotwórcze  zapowiedzi zmian przepisów, chociażby plany wprowadzenia przez UOKiK instytucji Gwarancyjnego Funduszu Deweloperskiego. 

Andrzej Swoboda, wiceprezes zarządu Grupy CTE

Na podaż mieszkań wpływ mają takie czynniki, jak brak odpowiednich terenów inwestycyjnych, niewystarczająca dostępność firm podwykonawczych, a także bardzo wysokie koszty wykonawstwa, co czyni część projektów nieopłacalnymi. Spodziewamy się utrzymania tej tendencji, co w zestawieniu z dużym popytem może powodować dalszy wzrost cen nieruchomości.

 

Autor: Dompress.pl                                                                       

dompress : :