Najnowsze wpisy, strona 35


lip 22 2021 Czy lokale usługowe w nowych osiedlach mają...
Komentarze: 0

Czy zmiany wywołane pandemią i zwiększone zapotrzebowanie na kompleksowe usługi w pobliżu miejsca zamieszkania w myśl zasady 15 minutowego miasta spowodowały wzrost popytu na lokale usługowe na terenie osiedli? Czy w nowych inwestycjach projektowanych jest więcej powierzchni usługowo-handlowych? W jakiej cenie są oferowane? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości dompress.pl 

Dawid Wrona, dyrektor sprzedaży Echo Investment

Przez pandemiczne obostrzenia zmienił się nasz rytm dnia, zatarł się sztywny podział na życie prywatne i zawodowe oraz miejsca, które ten podział wyznaczały. Znacznie więcej czasu spędzamy w domu i jego okolicy, więc wszystko co niezbędne do życia chcemy mieć blisko siebie, czyli właśnie w odległości 15 minut od mieszkania - pieszo bądź na rowerze. Dlatego, odpowiadając na nowe oczekiwania klientów, skupiamy się na tworzeniu przyjaznych, wielofunkcyjnych przestrzeni do mieszkania, pracy, wypoczynku i miłego spędzania czasu z rodziną oraz znajomymi. Ta zmiana podejścia jest także uzasadniona ekonomicznie. Cykle koniunkturalne dla różnych sektorów są zwykle inne, kiedy jeden przechodzi przez turbulencje, to inne radzą sobie lepiej. Dzięki temu projekty „destination” są najbardziej odporne na zmiany rynkowe i jako całość pozostają stabilne. Należy jednak przy tym pamiętać, że wciąż jesteśmy w trakcie pandemii. Związana z nią niepewność spowalnia odbicie w sektorze usługowym i gastronomicznym, przez co na prawdziwy boom na lokale usługowe musimy jeszcze trochę poczekać. Chociaż wzrost zainteresowania naszymi lokalami jest już odczuwalny, czego przykładem jest wybór Browarów Warszawskich na debiut restauratorski Roberta Lewandowskiego.

Andrzej Oślizło, prezes zarządu Develia S.A.

Lokale usługowe od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, szczególnie te zlokalizowane w inwestycjach w centrach miast lub w dużych projektach mieszkaniowych. Istnieje nawet cała wyspecjalizowana grupa inwestorów, współpracujących z sieciami dyskontów, nabywających powierzchnie usługowe z myślą o ich wynajmie pod obiekty handlowe.

W naszych projektach zawsze staramy się oferować tego rodzaju lokale. Bliskość dobrze zaopatrzonych sklepów jest jednym z kluczowych kryteriów, jakimi kierują się nabywcy mieszkań przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Obecnie tego typu lokale dostępne są w projektach Kamienna 145 we Wrocławiu, Słoneczne Miasteczko, Centralna Park i Grzegórzecka 77 w Krakowie. Ich ceny w zależności od inwestycji zaczynają się już od około 6 tys. zł netto za mkw.

Angelika Kliś, członek zarządu Atal S.A.

Lokale usługowo-handlowe w naszych wieloetapowych inwestycjach cieszą się dużym zainteresowaniem. W przypadku dużych projektów przestrzenie usługowo-handlowe są rezerwowane już w pierwszych dniach od uruchomienia sprzedaży. Ich nabywcy mają świadomość, że nowe osiedle o dużej liczbie mieszkań będzie generowało duży popyt na ich usługi. Nie zaobserwowaliśmy istotnych zmian w popycie ze względu na pandemię, niezmiennie zapytań o lokale jest bardzo dużo.

Jeśli chodzi o ceny takich przestrzeni, dla przykładu we wrocławskim osiedlu Atal City Square za mkw. trzeba zapłacić 9 tys. zł netto. Osoby poszukujące miejsca do prowadzenia biznesu w Łodzi może zainteresować oferta 40 lokali usługowych w projekcie Nowe Miasto Polesie, gdzie ceny mieszczą się w przedziale 7-7,5 tys. zł/mkw. W Poznaniu mamy lokale usługowe w inwestycji Apartamenty Milczańska w cenie netto 7 tys. zł/mkw.  

Cezary Grabowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Bouygues Immobilier Polska

Obserwujemy znaczny wzrost popytu na lokale usługowe w realizowanych przez nas inwestycjach. Dostajemy liczne zapytania, a klienci szukają najlepszych powierzchni pod swoje usługi. Myślę, że można to powiązać z aktualnymi potrzebami i coraz większą popularnością koncepcji miasta piętnastominutowego. Mieszkańcy dużych miast szukają rozwiązań, dzięki którym będą mieli w zasięgu ręki wszystko, czego potrzebują do wygodnego i wysokojakościowego życia. To zauważalny trend nie tylko po stronie przyszłych mieszkańców, ale też inwestorów poszukujących lokali pod swoją działalność.

Projektujemy lokale handlowo-usługowe o różnym metrażu, od 25 mkw. do 350 mkw. Mamy w ofercie coraz więcej takich powierzchni, m.in. w Centreville we Wrocławiu i poznańskim Soleil de Malta. W każdej z tych inwestycji zagospodarowaliśmy parter pod lokale handlowo-usługowe. Obecnie w sprzedaży dostępne są dwa lokale usługowe o powierzchni 25 mkw. w Soleil de Malta w Poznaniu w cenie 12 200 zł/mkw. oraz lokal o metrażu 137 mkw. w Centreville we Wrocławiu w cenie 10 285 zł/mkw.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Wawel Service

Nie ukrywam, że w naszej ofercie lokale usługowe sprzedają bardzo szybko, dlatego też nie zauważyliśmy żadnej zależności wywołanej pandemią. Zawsze kierowaliśmy się założeniem, że na każdym zrównoważonym osiedlu punkty usługowe powinny się znaleźć i mieszkańcy powinni mieć wszystko w zasięgu ręki, dzięki czemu osiedla będą spełniać wszystkie zasady idealnego osiedla. Prawie w każdej z naszych inwestycji mieszkaniowej staramy się projektować około 3-4 lokale usługowe na parterze o różnych wielkościach od 100 mkw. do 300 mkw. Wyjątkiem będą nowe, prestiżowe i kameralne projekty, które wkrótce będziemy wprowadzać do oferty, tj. m.in. inwestycja Na Błonie 106 czy Wille Sowiniec, osiedle pięknych willi przy ulicy Wiosennej na Woli Justowskiej.

Waldemar Olbryk, prezes Archicom S.A.

Kierunki te nie są niczym nowym, od jakiegoś czasu wzmożony jest trend tworzenia nowej kompletnej i zrównoważonej tkanki miejskiej. Dbamy o taką kompleksowość już na etapie planowania inwestycji, bo jesteśmy świadomi olbrzymiej odpowiedzialności, jaka spoczywa na nas w zakresie tworzenia nowych fragmentów miast, które służyć będą kolejnym pokoleniom. Dostęp do punktów handlowo-usługowych, komunikacji i zieleni jest kluczowy dla mieszkańców.   

Rynek nieruchomości w Polsce dojrzewa już do tego, że nie ma innej drogi, jak odchodzenie od monokulturowych i rozproszonych stref zamieszkania w stronę destynacji – tworzenia miejsc, które z założenia pełnią wiele funkcji i w pełni odpowiadają na potrzeby mieszkańców. Są strefą do życia, wypoczynku i biznesu. Wpisujemy się w to myślenie, tworząc np. nowe centrum wrocławskiego Śródmieścia, realizowany w idei mixed use kompleks Browarów Wrocławskich. Poprzez tę inwestycję oddajemy mieszkańcom Wrocławia zrewitalizowany teren XIX wiecznego Browaru Piastowskiego. Obok zabudowy mieszkaniowej, na którą składa się 12 budynków z dodatkową funkcją usługową na parterze, w tym 3 prestiżowe postindustrialne obiekty loftowe, postawiliśmy na 32 lokale komercyjne, 5 500 mkw. powierzchni handlowo-usługowej. Jednocześnie pozostawiamy kompleks otwarty na miasto i rzekę, tak by z różnorodności i mnogości usług mogli korzystać wszyscy wrocławianie, a właściciele biznesów stale powiększali potencjał swojej działalności i rzesze odbiorców. 

Małgorzata Ostrowska, dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

W koncepcję zakładającą, że mieszkańcy miasta będą mieli pod ręką wszystko, co potrzebne do życia idealnie wpisuje się Osiedle Bliska Wola, które budowane jest etapami od 2014 roku, a jego ostatni element, tj. mieszkalno-biurowo-aparthotelowy obiekt Bliska Wola Tower jest w finalnej fazie realizacji. Z uwagi na lokalizację osiedle ma typowo miejski charakter, znajduje się blisko przystanków komunikacji miejskiej, w niedużej odległości od sklepów, przychodni i aptek, restauracji, przedszkoli i szkół. W okolicy jest też pięć parków. W pobliżu są dwie duże hale sportowe i cztery baseny, kina i teatry.

Osiedle jest prawie samowystarczalne dzięki swojej wewnętrznej strukturze. Są tu osiedlowe pasaże handlowo-usługowe i lokale gastronomiczne, zajmujące prawie 7 tys. mkw. powierzchni i bardzo rozbudowana część rekreacyjna: place zabaw dla dzieci, ścieżki rowerowe, park fontann, a także boisko do siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej, piłki nożnej, badmintona i tenisa stołowego. Ponadto, w budynku Bliska Wola Tower, gdzie powstanie 480 mieszkań zaplanowany został na parterze pasaż handlowo-usługowy i dwupoziomowa część gastronomiczna. Łącznie będzie tu 27 lokali usługowych. Tylko jeden jeszcze nie został sprzedany. Prawie 10 tys. mkw. zajmie w Bliskiej Woli Tower powierzchnia biurowa z odrębnym niż mieszkalna wejściem.   

Mariusz Jędrzejczak, dyrektor działu komercjalizacji usług Lokum Deweloper S.A.

W naszym odczuciu lokale handlowo-usługowe usytuowane na terenie osiedli również przed okresem pandemii cieszyły się dużym powodzeniem. Zainteresowanie najmem nie zwiększyło się, zmienił się natomiast model wykorzystania samej przestrzeni. Obecnie zauważamy rotację klientów, którzy poszukują strefy dla swojego biznesu bądź też zmieniają jego lokalizację. Przy  podejmowaniu decyzji ważna jest dla nich już nie tylko funkcjonalność lokalu, ale też takie usytuowanie wśród innych firm, by na osiedlu usługi uzupełniały się wzajemnie, a najemcy dobrze prosperowali współpracując ze sobą. Biorąc pod uwagę aktualną sytuację, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, jesteśmy przygotowani na wprowadzanie innowacyjnych i nowoczesnych rozwiązań.

Na wszystkich inwestycjach wieloetapowych koncentrujemy się wokół zapewnienia mieszkańcom pełnego pakietu usług, staramy się profilować najemców działając w myśl wielu założeń koncepcji miasta piętnastominutowego. W ramach powstającego obecnie osiedla Lokum Porto na wrocławskim Starym Mieście, oprócz powierzchni biurowych, zaplanowaliśmy liczne gastronomie, usługi oraz strefę fitness, a ponadto ofertę uzupełni także publiczna placówka przedszkolna. Zdobyte we Wrocławiu doświadczenie wykorzystujemy również w Krakowie. W naszych inwestycjach Lokum Salsa i Lokum Vista dostępne będą powierzchnie przeznaczone, zarówno na wynajem, jak i na sprzedaż.

Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na Warszawę i Wrocław w Robyg S.A.

Zauważamy trend koncentrowania się sfery zakupowej i usługowej mieszkańców w obrębie osiedla. Pandemia spowodowała, że unikają oni dużych obiektów i zatłoczonych miejsc, a jak najwięcej spraw chcą załatwić w pobliżu miejsca zamieszkania. Dlatego spodziewamy się, że lokale usługowe na terenie osiedli będą coraz bardziej popularne. Mamy taką ofertę w każdej, swojej inwestycji.

Przykładem ciekawej propozycji są lokale w pasażu usługowym Forum Wola o powierzchni od 80 do 280 mkw., co daje ponad 3 tys. mkw. przestrzeni usługowo-handlowej. Forum Wola to inwestycja położona w nowej dzielnicy mieszkaniowej. W osiedlu oddano już do użytku 860 mieszkań. Pasaż w osiedlu Forum Wola to miejsce tętniące życiem niemal w samym sercu Warszawy. To idealne miejsce, by stworzyć azyl dla firmy i mieć udział w budowaniu lokalnej społeczności. Przestronne lokale usługowe mają potencjał dostosowania do indywidualnych potrzeb i spełniają wymagania nowoczesnych przedsiębiorców. Strefa usługowa osiedla tętni życiem, a przedsiębiorcy cieszą się dużym zainteresowaniem swoimi usługami. 

Karolina Bronszewska, członek zarządu, dyrektor Marketingu i Innowacji w Ronson Development

Lokale usługowe w naszej ofercie cieszą się aktualnie bardzo dużą popularnością. Są klasycznym produktem inwestycyjnym, który sprzedaje się bardzo szybko. Gotowe lokale usługowe mieliśmy dostępne w projektach na warszawskiej Woli i Mokotowie, ale one są już w większości sprzedane.

Podobnie w Ursusie Centralnym oraz inwestycji Miasto moje, gdzie sprzedaliśmy już prawie wszystkie lokale usługowe. W I etapie Miasto moje, lokale usługowe w znacznej większości zostały skomercjalizowane z sukcesem, co zapewnia mieszkańcom zaspokojenie wszystkich podstawowych potrzeb. Są tam sklepy, usługi beauty, piekarnia, warzywniak, przedszkole, żłobek, cukiernia. W przygotowaniu jest również kawiarnia z salą zabaw dla dzieci.  

Takie podejście do inwestycji bardzo się sprawdziło, klienci doceniają komfort z tym związany, dlatego w najnowszych projektach będziemy chcieli zadbać, by mieli zagwarantowany szeroki pakiet usług w ramach osiedla. Powierzchnie usługowe są obecnie w fazie projektowania.

Robert Stachowiak, prezes zarządu SGI

Przy naszych obecnie realizowanych inwestycjach nie ma lokali usługowych. Jednak planując je, na samym początku bardzo dokładnie badamy rynek, analizujemy miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego i warunki zabudowy w okolicy, a także planowane inwestycje publiczne i prywatne. Wszystko po to, by jak najlepiej określić przyszłe sąsiedztwo, w jakim nasz projekt powstanie. Tworzymy program funkcjonalnego osiedla, który ma za zadanie zweryfikować, czy lokalizacja jest wystarczająco nasycona najpotrzebniejszymi usługami, czy może widać zainteresowanie wprowadzeniem m.in. funkcji ponadstandardowych, typu fitness czy siłownia. Dodatkowo, uwzględnianie tzw. zabudowy wielofunkcyjnej (mixed-used) jest czymś niezwykle istotnym. Żyjemy szybko, chcemy mieć wszystko pod ręką, nie marnując czasu na dojazdy. 

Jacek Wesołowski, dyrektor zarządzający Trei Real Estate

Coraz więcej mówi się o koncepcjach miasta piętnastominutowego, mikromobilności czy też dzielnicach kompletnych. To ważny kierunek wpływający na rozwój i różnorodność lokalnego handlu oraz jakość życia mieszkańców.

Lokalami usługowymi o powierzchni 702 mkw. dysponujemy we Wrocławiu w osiedlu Bacciarellego 54. Z kolei w łódzkim osiedlu Kraft znajdują się tylko lokale mieszkaniowe. Wychodząc jednak naprzeciw społeczno-urbanistycznym trendom rozwijamy w Polsce nowoczesną sieć parków handlowych pod marką Vendo Park, oferującą nowy rodzaj konsumenckiego doświadczenia. Nasze projekty naturalnie wtapiają się w miejski krajobraz i codzienne ścieżki zakupowe mieszkańców.

Joanna Cendrowska, rzeczniczka prasowa Grupy Eiffage Polska

We wszystkich inwestycjach Eiffage Immobilier Polska część powierzchni przeznaczana jest na lokale usługowe, które w perspektywie mają służyć mieszkańcom. Ale nie tylko taka przestrzeń cieszy się zainteresowaniem. Klienci coraz większą wagę przykładają do otoczenia samej inwestycji, a szczególnie jej wyposażenia w funkcjonalne powierzchnie wspólne. To zdecydowanie efekt pandemii, podczas której zmianie uległ model pracy. Klienci dostrzegli zalety pracy w domu, a jednocześnie odkryli możliwości, jakie daje dobrze zaprojektowana przestrzeń wspólna. Świetlica czy klub mieszkańca wyposażone w pełną infrastrukturę stały się alternatywą dla biura, miejscem integracji sąsiedzkiej i dodatkową przestrzenią, którą dostaje się w cenie zakupionego mieszkania. Takie rozwiązanie, oprócz lokali usługowych, oferujemy na przykład we wrocławskim Atmo.

Anna Dużyńska, CEO w Equilis Poland

Faktycznie, obserwujemy na rynku zwiększone zainteresowanie lokalami usługowymi na terenie nowych osiedli mieszkaniowych. Może to wynikać, zarówno z rosnącej popularności koncepcji miasta piętnastominutowego, jak i ze zwiększonej ilości zakupów takich lokali w celach inwestycyjnych. W naszym projekcie w dzielnicy Ursus będziemy oferowali lokale usługowe o zróżnicowanych powierzchniach, również lokale przystosowane do konkretnych typów działalności, na przykład pod gastronomię.

Monika Perekitko, członek zarządu Matexi Polska

Zawsze traktowaliśmy dobrze zaprojektowane, atrakcyjne lokale usługowe, nie tylko jako produkt, ale także potencjalne udogodnienie dla mieszkańców. Staramy się dostarczać przemyślany projekt w tym zakresie i widzimy stałe, duże zainteresowanie tego typu lokalami. Sądzę, że pandemia zwiększy zainteresowanie dobrymi i przemyślanymi projektami deweloperskimi, w których po prostu dobrze się mieszka, a dostępność atrakcyjnych usług i handlu w budynku to jeden z ważnych czynników komfortu dla mieszkańców.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Zauważamy coraz większe zainteresowanie lokalami usługowymi w naszych inwestycjach. Sytuacja może mieć związek z tym, że podczas pandemii różnego rodzaju usługi zlokalizowane w galeriach handlowych ucierpiały, gdyż całe obiekty były zamknięte. Natomiast lokale usługowe zlokalizowane na terenie osiedli, z bezpośrednim dostępem z zewnątrz w większości dobrze sobie radziły.

W naszej ofercie znajdują się jeszcze ostatnie gotowe lokale usługowe na sprzedaż lub wynajem w inwestycji Apartamenty Okopowa 59A na Woli, w pobliżu C.H. Westfield Arkadia oraz w osiedlu Warszawski Świt w dzielnicy Targówek.

Jeszcze w tym roku będzie oddany do użytkowania projekt Apartamenty Oszmiańska 20 w pobliżu stacji metra Targówek Mieszkaniowy, gdzie również dostępne są ostatnie lokale usługowe w parterze budynków. W czerwcu br. wprowadziliśmy do przedsprzedaży drugi etap inwestycji Metro Park na pograniczu Bielan i Żoliborza, w którym także znajdą się lokale usługowe. Najtańszy lokal usługowy w naszej ofercie można kupić w cenie od 427 tys. zł netto.

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Pandemia w przypadku wielu osób spowodowała zmianę systemu wartości. Cenniejszy stał się czas z bliskimi nawet kosztem większych wydatków czy mniejszych zarobków. Widzimy to w naszych zasiedlonych inwestycjach. Mieszkańcy zamiast jechać do oddalonego marketu po tańsze zakupy wolą zejść do sklepu w tym samym budynku a zaoszczędzony czas spędzić z dzieckiem na spacerze. Natomiast wzrost popytu na lokale usługowe nie tyle ma źródło w pandemii, co większym zainteresowaniu zakupami inwestycyjnymi.

Wojciech Chotkowski, prezes zarządu Aria Development

Wszystkie lokale usługowe w nowym Osiedlu Natura 2 zostały sprzedane bądź zakontraktowane jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży mieszkań. Obecnie nie mamy więc w ofercie tego typu lokali. Obserwujemy rosnący popyt na osiedla z pełną infrastrukturą. Przymierzamy się do realizacji samowystarczalnych i ekologicznych miasteczek ze szkołami, sklepami, powierzchnią biurową i usługami. Rozpoczęliśmy projektowanie tego typu osiedla pod Warszawą i w Poznaniu.

Mariola Żak, dyrektor sprzedaży i marketingu Aurec Home

Zdecydowanie jest to dla nas istotna kwestia. Nasze projekty, Miasteczko Jutrzenki i Fabrica Ursus, mimo świetnej komunikacji z centrum miasta, są od niego oddalone. Koncepcja miasta piętnastominutowego jest nam bardzo bliska. Dbamy o to, by mieszkańcy osiedli mieli jak najlepszy dostęp do sklepów, restauracji i  salonów usługowych, a rodzinom zapewniamy przedszkola na terenie osiedli. Sektor usługowo-handlowy chętnie z nami współpracuje, widząc w tym duży potencjał rozwoju.

Robert Urbański, prezes zarządu w Baltic Estate

Zainteresowanie lokalami usługowymi to jedna kwestia, a zmiany w funkcjonalności budynków to drugi i być może istotniejszy kierunek zmian. Do każdego projektu podchodzimy indywidulanie, ale oczywiście  znajdujemy dla nich wiele cech wspólnych, które traktujemy jako standard. Myślę o podwyższonej akustyce, instalacji antysmogowej, pralni, paczkomatach, parkingach rowerowych i stacjach naprawy rowerów, boxach magazynowych, gniazdach ładowania samochodów, elektronicznych zamkach i oczywiście smart home. Ważną cechą naszych projektów jest również przestrzeń co working. Z dobrą paletą usług oraz dostępem do sieci mało i średniopowierzchniowych tworzymy tzw. miasto piętnastominutowe.

Edyta Kołodziej, dyrektor sprzedaży i marketingu w Nickel Development

Koncepcja 15 minutowego miasta jest nam bardzo bliska. Życzylibyśmy sobie, aby monofunkcyjne dzielnice ustąpiły miejsca dobrze zaplanowanym osiedlom, gdzie faktycznie w kwadrans będzie można dojść lub dojechać do wszystkich miejsc realizujących nasze potrzeby. Skupisko kilku budynków z zaprojektowanymi na parterach lokalami usługowymi jest krokiem w dobrym kierunku. W budowanych przez nas inwestycjach od dłuższego już czasu obserwujemy wzrost zainteresowania lokalami usługowymi. Nabywają je, zarówno inwestorzy, wynajmując następnie lokal najemcom i traktując jako doskonałą lokatę kapitału, ale także nieduże firmy i przedsiębiorcy z zamiarem prowadzenia własnej działalności.

Nasz najnowszy projekt – FIQUS Marcelin jest inwestycją wielofunkcyjną, w której na parterze zaprojektowaliśmy lokale usługowe. Pomimo trwającej dopiero przedsprzedaży już połowa z nich znalazła nabywców. Podobnie, dużymi zainteresowaniem cieszyły się lokale w inwestycji ST_ART Piątkowo, którą z kolei planujemy zakończyć w trzecim kwartale bieżącego roku.

Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper

W dotychczasowych projektach nie oferowaliśmy lokali usługowych na terenie realizowanych osiedli. Niemniej, zauważalne jest to, że klienci przy wyborze mieszkania czy apartamentu zwracają coraz większą uwagę na towarzyszącą danej inwestycji infrastrukturę oraz zaplecze usługowe. Przekłada się to na lokowanie inwestycji w okolicach, gdzie ta infrastruktura i dostęp do usług jest już rozwinięta bądź też prężnie się rozwija. Dlatego nasze obecnie projektowane inwestycje również są weryfikowane pod kątem zapotrzebowania na tego typu udogodnienia. Projekty staramy się umiejscawiać  w lokalizacjach z pełną infrastrukturą. Najlepszymi przykładami mogą być inwestycje Grano Residence w gdańskim Śródmieściu, Osiedle Foresta w Gdańsku Piecki Migowo, czy Osiedle Zielone w gdańskim Jasieniu.

 

Autor: Dompress.pl

lip 16 2021 Jakie inwestycje mieszkaniowe weszły na...
Komentarze: 0
W ostatnich miesiącach na rynek weszła rekordowa ilość nowych inwestycji mieszkaniowych. Jakie projekty wprowadzili do oferty deweloperzy? Jakie mieszkania znalazły się w sprzedaży? W jakich cenach? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości dompress.pl

Dawid Wrona, dyrektor sprzedaży Echo Investment

W dwóch pierwszych kwartałach tego roku Echo Investment wystartowało z kilkoma projektami -osiedlem Zenit oraz Boho w Łodzi, a także trzecim i czwartym etapem osiedla Entera oraz Wieża Jeżyce w Poznaniu. Łącznie dało to prawie 1 tys. nowych lokali na sprzedaż w metrażach od 25 mkw. do 121 mkw. i zróżnicowanych układach. Każde z nich posiada własny balkon lub taras, dzięki czemu mieszkańcy zyskają prywatną przestrzeń do relaksu. Wszystkie mieszkania bezpłatnie wyposażone będą w podstawową wersję Echo Smart – systemu do zarządzania inteligentnym domem. W pełni rozwinięty zestaw umożliwia m.in. sterowanie oświetleniem, kontrolę temperatury, a także zarządzanie roletami, zamkami czy alarmem. Sterowanie odbywa się za pomocą komend głosowych lub z poziomu aplikacji na telefonie.

W najbliższych trzech miesiącach planujemy wprowadzić na rynek kolejny etap Fuzji w Łodzi, Apartamenty Rytm na warszawskich Kabatach oraz drugi etap poznańskich apartamentowców Esencja. W całym w 2021 roku jako Grupa Echo-Archicom planujemy rozpocząć budowę 4 tys. mieszkań na sprzedaż i dodatkowych 3 tys. na wynajem - w ramach Resi4Rent. Nasz bank ziemi daje nam nieporównywalny z nikim na rynku potencjał dostarczenia ponad 15 tys. mieszkań na sprzedaż w najbliższych latach.

Zbigniew Juroszek, prezes Atal 

W trakcie realizacji mamy 40 inwestycji, które dostarczą ponad 8 tys. lokali, a projekty, które są już na etapie planowania przyniosą kolejne 9 tys. lokali. Od początku 2021 roku wprowadziliśmy do sprzedaży 9 projektów z ponad 1,8 tys. lokalami. To Francuska Park etap VI i VII w Katowicach, warszawskie Osiedle Poematu, Zacisze Marcelin w Poznaniu, Bursztynowa Zatoka w Gdańsku, w Łodzi kolejny etap Nowego Miasta Polesie, w Krakowie Zakątek Dąbie oraz kolejne etapy wrocławskich osiedli Nowe Miasto Jagodno i Atal City Square. W ofercie wszystkich osiedli są zróżnicowane mieszkania o szerokiej gamie metraży, a także ergonomicznych i funkcjonalnych układach.

Bardzo ciekawą ofertę mamy w drugim etapie wrocławskiego osiedla Atal City Square, gdzie w sprzedaży są unikatowe mieszkania w odrestaurowanym budynku dawnej parowozowni. To propozycja dla osób chcących zamieszkać w budynku o industrialnych charakterze.

Andrzej Oślizło, prezes zarządu Develia S.A.

Ostatnie miesiące rzeczywiście były bardzo gorącym okresem dla naszej firmy, jeśli chodzi o nowe inwestycje. W maju br. w Gdańsku ruszyła sprzedaż mieszkań w osiedlu Szmaragdowy Park. W ramach tego kameralnego projektu, zlokalizowanego na zielonych Łostowicach, bezpośrednio przy malowniczym zbiorniku wodnym „Kolorowy” powstanie 175 mieszkań o metrażach od 32 do 79 mkw. Ceny zaczynają się od 7350 zł za mkw.

Również w Gdańsku, na Zaspie uruchomiliśmy sprzedaż trzeciego etapu inwestycji Przy Alejach. Dużą zaletą tego projektu jest jego nadmorska lokalizacja. Mieszkańców będzie dzielić od plaży i mola w Brzeźnie niewiele ponad 1,5 km. W zasięgu krótkiego spaceru znajdują się również aż trzy gdańskie parki.  

Rozpoczęliśmy również dwa kolejne projekty w Krakowie. Pierwszy z nich to trzynasty już etap jednej z naszych najpopularniejszych inwestycji, Słonecznego Miasteczka w dzielnicy Bieżanów-Prokocim. W ramach tej fazy powstanie 108 lokali o metrażach od 26 do 91 mkw. W ofercie znajdą się zarówno kawalerki, jak i przestronne mieszkania pięciopokojowe. Dla najbardziej wymagających klientów przewidzieliśmy lokale dwupoziomowe. Mieszkania można kupić za 5600 zł/mkw.

Startuje również sprzedaż trzeciego etapu inwestycji Przy Mogilskiej, realizowanej na Prądniku Czerwonym, niedaleko historycznego centrum Krakowa. Do serca starówki, Rynku Głównego są stąd tylko 3 kilometry. Jeszcze bliżej, bo zaledwie 600 metrów od inwestycji znajduje się jeden z największych i najpiękniejszych krakowskich terenów zielonych, 60 hektarowy Park Lotników Polskich. Lokale w tej fazie osiedla Przy Mogilskiej będą kosztowały ok. 9800 zł/mkw.  

W najbliższych miesiącach planujemy uruchomić szereg kolejnych inwestycji, m.in. dwa zupełnie nowe projekty mieszkaniowe w Gdańsku oraz osiedle Kaskady Różanki we Wrocławiu. Na warszawskim Kamionku ruszy też z realizacją dużej inwestycji - Aleje Praskie, której mieszkańcy będą mieli do wyłącznej dyspozycji szereg niestandardowych udogodnień, m.in. tężnię solankową.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Wawel Service

W naszej ofercie w ostatnich miesiącach pojawiła się inwestycja Lema 28 w Krakowie. To idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie doskonałą lokalizację w centrum miasta z bliskością natury. Zielone otoczenie Parku Lotników Polskich sprawia, że mieszkańcy poczują oddech od zgiełku miasta i będą mogli podziwiać widoki na zielony dziedziniec budynku. Wszystkie mieszkania, których metraż waha się od 31 do 97 mkw. mają balkony, tarasy lub ogródki. Ceny zaczynają się od 433 tys. za mieszkanie o powierzchni 31 mkw.

W najbliższym czasie do sprzedaży trafi też kameralna inwestycja Na Błonie 106 z 29 mieszkaniami. Będzie to pięknie położony w zielonym otoczeniu budynek na Woli Justowskiej, gdzie mieszkania na drugim piętrze, będą miały wyjście na prywatne tarasy na dachu budynku.

Kolejną inwestycją będzie osiedle prestiżowych willi - Wille Sowiniec przy ulicy Wiosennej również na Woli Justowskiej. W planach mamy wprowadzenie już piątego etapu naszej świetnie sprzedającej się inwestycji Piasta Park. W Katowicach również pracujemy już nad nowatorskim projektem osiedla przy ulicy Wiertniczej z wiszącymi ogrodami,  a także doskonale położnym osiedlem Na Koszutce usytuowanym przy ulicy Słonecznej i Korfantego.

Cezary Grabowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Bouygues Immobilier Polska

W Warszawie przygotowujemy inwestycję Aparte Mokotów, sprzedaż już się rozpoczęła. To projekt przede wszystkim dla rodzin, a także dla par szukających swojego pierwszego mieszkania. Powstanie w zacisznej, kameralnej i najbardziej zielonej części Mokotowa, przy ulicy Polskiej, niedaleko Wisły. Lokalizacja jest naprawdę mocnym atutem tej inwestycji. W Aparte Mokotów powstaną łącznie 92 lokale. Oferujemy mieszkania dwu, trzy i czteropokojowe. Dostępne są metraże w przedziale od 39 mkw. do 106 mkw. Ceny wahają się od 10 400 zł do 13 100 zł/mkw. Dodam, że mieszkania dwupokojowe mają tu większą powierzchnię niż w przypadku typowych lokali inwestycyjnych na wynajem. Właściciele mieszkań w Aparte Mokotów będą mieli do dyspozycji balkony o powierzchni do 17 mkw. Natomiast na parterze zaplanowaliśmy przestronne ogródki o metrażu nawet do 224 mkw.

We Wrocławiu właśnie rozpoczynamy realizację inwestycji Le Vert na osiedlu Pilczyce. Ten projekt wyróżnia się nadzwyczaj funkcjonalnymi układami mieszkań, bliskością terenów zielonych i rekreacyjnych, bardzo dobrym skomunikowaniem z centrum miasta za sprawą nowoczesnej linii tramwajowej, a także z innymi dzielnicami, dzięki łatwemu i bardzo szybkiemu dostępowi do Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. W ramach tej inwestycji powstaną 83 mieszkania o powierzchniach od 30 do 85 mkw. Ceny wahają się w  przedziale od 8 290 zł do 10 193 zł/mkw. Projekt łączy wiele rozwiązań ekologicznych z pomysłowym wykorzystaniem zieleni.

Małgorzata Ostrowska, dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

W marcu br. rozpoczęliśmy budowę Osiedla Horizon w Gdańsku Letnicy – kompleksu budynków, w których znajdzie się łącznie 629 mieszkań o powierzchni od 26 do 98 mkw. o funkcjonalnych układach i podwyższonym standardzie. Każde z mieszkań będzie miało balkon, loggię lub taras. Na zielonych dachach budynków powstanie przestrzeń rekreacyjna, dostępna dla wszystkich mieszkańców. Z lokali na najwyższych piętrach będzie można oglądać panoramę miasta, port i zatokę. Na parterze będzie 9 lokali usługowych, a w podziemiach garaże. Ukończenie budowy zaplanowane jest na wrzesień 2023 roku.

W lipcu rozpoczynamy kolejną inwestycję w Aglomeracji Śląskiej - Osiedle Kościuszki w centrum Chorzowa. W sześciu budynkach powstanie 256 mieszkań o powierzchni od 25 mkw. do 82 mkw. W garażach będzie 316 miejsc postojowych, a na parkingu naziemnym – 70. Atutem osiedla jest nowoczesna architektura i funkcjonalnie zaprojektowane mieszkania w podwyższonym standardzie z dużymi balkonami.

Michał Witkowski, dyrektor ds. sprzedaży Lokum Deweloper S.A.

Pod koniec marca br. wprowadziliśmy do sprzedaży w sumie 260 mieszkań w kolejnych etapach inwestycji Lokum Vista na Podgórzu Duchackim w Krakowie oraz Lokum Verde na Zakrzowie we Wrocławiu. W obu tych projektach jest szeroki wybór lokali o metrażach do niemal 100 mkw., dopasowanych do zróżnicowanych potrzeb naszych klientów. Są tu, zarówno kawalerki, jak i apartamenty pięciopokojowe z balkonami, tarasami lub ogródkami. Ceny wolnych obecnie mieszkań zaczynają się od 299 tys. zł.

W przygotowaniu są następne etapy osiedli Lokum Siesta na Dębnikach, Lokum Vista na Podgórzu Duchackim i Lokum Salsa na Zabłociu w Krakowie oraz Lokum Porto na Starym Mieście i Lokum Verde na Zakrzowie we Wrocławiu.

Piotr Ludwiński, dyrektor sprzedaży w Archicom S.A.               

Podtrzymujemy prognozową sprzedaż na poziomie 1000-1200 lokali. Nasze portfolio obejmuje obecnie ponad 1100 lokali. Od początku roku wprowadziliśmy do oferty ponad 570 mieszkań.

Tylko w czerwcu do sprzedaży trafiło ponad 300 lokali w dwóch flagowych, wrocławskich inwestycjach – kompletnym osiedlu Olimpia Port i rewitalizowanym w idei mixed use kompleksie Browarów Wrocławskich. Klienci zyskali jeszcze większy wybór i szansę na znalezienie mieszkania, które odpowiada ich preferencjom, w tym pełny wachlarz 1-5 pokojowych, modelowych układów, łatwych w aranżacji z balkonem lub tarasem w standardzie. Nowe mieszkania na bestsellerowych osiedlach usytuowane są blisko rzeki i terenów zielonych z dodatkowymi udogodnieniami dla mieszkańców.

Do końca roku planujemy uzupełnić wrocławską ofertę dodatkowo o ok. 500 mieszkań. W naszym portfolio znajdzie się też nowa, długo wyczekiwana inwestycja w topowej lokalizacji na wrocławskim Szczepinie z kompleksem mieszkań inwestycyjnych typu apart.

Joanna Cendrowska, Rzeczniczka Prasowa Grupy Eiffage Polska

W ostatnich miesiącach spółka Eiffage Immobilier Polska rozpoczęła dwie inwestycje we Wrocławiu, dzięki czemu lokalny rynek mieszkaniowy wzbogaci się o ponad 200 apartamentów. Zarówno Atmo jak i HB1820 to projekty, w których jeszcze przed rozpoczęciem budowy sprzedaliśmy blisko 40 proc. lokali. Ich oferta jest zróżnicowana. Dostępne są, zarówno studia, najbardziej poszukiwane mieszkania dwupokojowe, a także przestronne, kilkupokojowe apartamenty. Ceny nie odbiegają od tego, co oferuje wrocławski rynek. Na początku sprzedaży średnia wartość metra kwadratowego w naszych inwestycjach oscylowała pomiędzy 11 400 zł a 12 000 zł. 

Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na Warszawę i Wrocław w Robyg S.A.

W tym roku uruchomiliśmy 14 nowych projektów i wprowadziliśmy do oferty 1100 lokali w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu. Przygotowujemy się także do rozpoczęcia sprzedaży w Poznaniu. Nasze plany są bardzo ambitne, dlatego intensywnie zwiększamy bank ziemi. Podwyższyliśmy prognozy sprzedaży na ten rok i jestem przekonany, że są to bardzo realne założenia. Planujemy skokowe zwiększenie działalności i cały czas szukamy nowych gruntów.

Zakładamy stały wzrost popytu przez kilka najbliższych lat. Obecnie mamy zasoby gruntów dające potencjał sprzedażowy nawet na 22 000 lokali. W ciągu ostatnich pięciu kwartałów, uwzględniając pierwszy kwartał 2021 roku, przeznaczyliśmy aż 700 mln zł na rozbudowę banku ziemi. Nadal jesteśmy mocno skoncentrowani na rozwoju działalności w różnych miastach, dlatego cały czas zwiększamy zapasy gruntów.

Boaz Haim, prezes Ronson Development

W kwietniu br. uruchomiliśmy sprzedaż w poznańskiej inwestycji Grunwaldzka 240. W tym, bardzo kameralnym projekcie powstanie jedynie 70 mieszkań o metrażach od 26 do 82 mkw. Przeważającą większość będą stanowiły mieszkania dwupokojowe z aneksem o powierzchni 35 mkw. Najtańsze mieszkanie w tej inwestycji będzie można kupić za 338 tys. zł. Projekty jak ten nazywamy butikowymi, bo oddajemy przyszłym mieszkańcom bardzo ekskluzywną przestrzeń, która idealnie wpisuje się w tkankę miasta.

W Szczecinie uruchomiliśmy z kolei sprzedaż trzeciego etapu inwestycji Nowe Warzymice – wyjątkowego osiedla, zaprojektowanego na 460 lokali w niskiej, kameralnej zabudowie, otoczonej zielenią. Wprowadziliśmy do sprzedaży 56 mieszkań o metrażach od 30 do 90 mkw. Najtańszy lokal jest w cenie 248 tys. zł. W projekcie przewidzieliśmy dostępność mieszkań dwupoziomowych oraz z antresolą.

W Warszawie dalej rozwijamy nasze dwa sztandarowe, największe projekty – Miasto moje oraz Ursus Centralny. Oba zaprojektowane jako osiedla samowystarczalne z bogatą bazą handlową, usługową i edukacyjną, wyróżniające się pasażami z atrakcjami oraz rozwiązaniami ekologicznymi. Obecnie do oferty wprowadzony jest szósty etap inwestycji Miasto moje oraz czwarty etap projektu Ursus Centralny. 87 lokali o powierzchni od 39 do 103 mkw. trafiło do oferty przedsprzedażowej w ramach budynku 10 w osiedlu Miasto moje. Ceny mkw. będą się kształtować od 8 800 zł. Natomiast w Ursusie w sprzedaży znalazło się 78 mieszkań o metrażu od 31 mkw. do 78 mkw. Najtańszy lokal w budynku czwartym będzie można kupić w cenie od 325 tys. zł.

Jeszcze w tym roku oraz na początku przyszłego planujemy uruchomić sprzedaż wyjątkowego w naszej ofercie osiedla ekologicznych domów w Falentach pod Warszawą oraz nowe projekty mieszkaniowe na warszawskim Mokotowie, na Woli przy ulicy Studziennej oraz w Poznaniu przy ulicy Smardzewskiej. Oczywiście będziemy także uruchamiać nowe etapy dotychczas realizowanych projektów – Ursus Centralny, Miasto moje oraz Nova Królikarnia.

Robert Stachowiak, prezes zarządu SGI

Nasza oferta jest w tym momencie w trakcie rozbudowy. Nie zależy nam na liczbie sprzedawanych mieszkań, to nie muszą być tysiące. Nie oznacza to jednak, że nie mamy chęci na wzrost. Planujemy w ciągu 4-5 lat osiągnąć poziom 400-500 sprzedawanych rocznie mieszkań. Przygotowywane i planowane inwestycje obejmują także domy jednorodzinne.

Obecnie w ofercie sprzedaży w Warszawie mamy ostatnie mieszkania w inwestycji Nova Bluszczańska oraz kilka domów o wysokim standardzie w projekcie Ustronie Mokotów. Wystartowaliśmy także ze sprzedażą ostatniej inwestycji w Łodzi – Sokołówka. Najnowszy budynek dostarczy 63 lokale o powierzchni od 52 do 123 mkw.  W ofercie nadal dostępne są lokale dwu, trzy, cztero i pięciopokojowe, 63 miejsca parkingowe oraz boksy rowerowe.

W zeszłym roku pozyskaliśmy także dwie nowe działki na warszawskich Siekierkach, w rejonie ul. Bluszczańskiej. Powstanie tam ok. 500 mieszkań i to właśnie w tej lokalizacji będzie miało miejsce jeszcze w tym roku wprowadzenie lokali do oferty. W pierwszym etapie projektu powstanie ok. 80 mieszkań.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

W ostatnim czasie wprowadziliśmy do przedsprzedaży dwa nowe projekty, tj. Nadwiślańska Kaskada na warszawskiej Białołęce oraz drugi etap inwestycji Metro Park, zlokalizowanej na pograniczu Bielan i Żoliborza. Wkrótce rozpoczniemy także budowę tych inwestycji. W związku z tym do oferty Home Invest trafiło w sumie 366 mieszkań i lokali usługowych, w tym mieszkania jedno, dwu, trzy i czteropokojowe o zróżnicowanych metrażach. Najtańszy lokal jednopokojowy można kupić w cenie od 273 tys. zł.

Mariola Żak, dyrektor sprzedaży i marketingu Aurec Home

Nasza inwestycja Miasteczko Jutrzenki stała się wielkim sukcesem sprzedażowym. W lutym rozpoczęliśmy sprzedaż drugiego etapu i aktualnie zaledwie 40 ze 140 mieszkań nadal czeka na właścicieli. Obecnie w trzecim etapie oferujemy dwa budynki ze 124 mieszkaniami. Inwestycja obejmuje zarówno rozkładowe kawalerki o kameralnym metrażu 26 mkw., jak i dwu i trzypokojowe lokale o łącznej powierzchni prawie 60 mkw. Udało nam się zachować korzystne rynkowo ceny od 8 980 zł/mkw. za trzypokojowe lokum do 12 600 zł/mkw. w przypadku kawalerki.

Drugim projektem, który niedawno pojawił się w naszej ofercie jest Fabrica Ursus – nowoczesne osiedle w klimacie industrialnym. W myśl europejskiego trendu architektonicznego podjęliśmy się rewitalizacji zabytkowych budynków i uczynienia z nich części wypoczynkowo-usługowej inwestycji. W tym celu wykorzystaliśmy pozostałości zabudowań legendarnych Zakładów Mechanicznych Ursus będących pod ochroną konserwatora zabytków. Na działce o powierzchni 2,5 ha przewidujemy  budowę 800 mieszkań o metrażu od 35 do 100 mkw., ulokowanych w 6-7 kondygnacyjnych budynkach. Ofertę mieszkaniową Fabrica Ursus kierujemy przede wszystkim do ludzi młodych - singli i par planujących powiększenie rodziny. Przygotowaliśmy korzystną ofertę cenową przy zachowaniu standardu premium mieszkań i osiedla.

Anna Dużyńska, CEO w Equilis Poland

Aktualnie jesteśmy na etapie przygotowywania pierwszej inwestycji mieszkaniowej Equilis w Warszawie w dzielnicy Ursus. Mieszkania w naszej ofercie pojawią się na początku przyszłego roku. Do sprzedaży trafią głównie lokale dwu i trzypokojowe. Za wcześnie jeszcze mówić o cenie mieszkań, ale na pewno nie będzie odbiegała od oferty rynkowej.

Robert Urbański, prezes zarządu w Baltic Estate

Rekordowa liczba inwestycji widoczna jest w liczbie PnB, ale przede wszystkim w ilości nowych WZ. W drugim kwartale br. uruchomiliśmy rezerwacje/sprzedaż mieszkań w inwestycji Pomorska185 w Łodzi. Po czterech tygodniach rezerwacji dostępnych jest już tylko około 50 proc. lokali. W strukturze mieszkań większość stanowią lokale jedno i dwupokojowe. W trzecim/czwartym kwartale br. planujemy uruchomić rezerwacje/sprzedaż mieszkań w projekcie SLOVIANKA w Łodzi usytuowanym przy ulicy Słowiańskiej 6a. Struktura mieszkań jest w nim podobna, jak w inwestycji Pomorska 185.

Edyta Kołodziej, dyrektor sprzedaży i marketingu w Nickel Development

W ciągu ostatnich kilku tygodni do naszej oferty weszła nowa inwestycja FIQUS Marcelin, zlokalizowana w zachodniej części Poznania. Najwięcej, bo aż 118 spośród 250 wszystkich mieszkań w tej inwestycji to lokale dwupokojowe, w cenie od 325 tys. zł. Nieco mniej, bo 75 będzie kawalerek. Ich ceny zaczynają się od 250 tys. zł. Pozostałe 57 mieszkań będzie liczyć trzy lub cztery pokoje. Najniższa cena za trzypokojowe mieszkanie to 419 tys. zł. 

Agata Zambrzycka, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Aria Development

W listopadzie 2020 roku rozpoczęliśmy sprzedaż i realizację nowego Osiedla Natura 2 w Wieliszewie i sprzedaliśmy już ponad 75 proc. mieszkań z pierwszego etapu. Nowe Osiedle Natura 2  to projekt, który powstaje w Wieliszewie, w pobliżu Zalewu Zegrzyńskiego, niedaleko od granic Warszawy. W ramach trzyetapowej, przepełnionej zielenią inwestycji, realizujemy sześć czterokondygnacyjnych budynków z windami, podziemnymi garażami i rozwiązaniami Aria Eco Smart. Montujemy również panele fotowoltaicznych na dachach realizowanych budynków. Zielony prąd pozwala znacząco obniżyć koszty zużycia energii elektrycznej. Co istotne, ceny mieszkań na obu osiedlach są kilkadziesiąt procent niższe od średniej ceny za mkw. na rynku pierwotnym w Warszawie. Przygotowujemy się do realizacji dużego osiedla na obrzeżach Warszawy, w zielonej okolicy i doskonałym dojazdem do stolicy. Chcemy, żeby było to samowystarczalne i ekologiczne miasteczko ze szkołą, sklepami, powierzchniami biurowymi i usługami. Rozpoczęliśmy też prace na projektowaniem osiedla w Poznaniu.

Beata Cywińska, wiceprezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

Obecnie kończymy projekty mieszkaniowe na warszawskiej Woli – Stacja Kazimierz i Miasto Wola, a także w centrum Gdańska - inwestycja ATOL. Są to ostatnie etapy wieloletnich inwestycji.

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Oferta mieszkań na rynku pierwotnych odbudowuje się po zamrożeniu wielu projektów w drugim i trzecim kwartale 2020 roku. Wzrost ilości rozpoczynanych realizacji wskazuje również na dążenie branży do zaspokojenia wciąż rosnącego popytu. Wg. danych GUS w maju 2021 roku rozpoczęto budowę 17,5 tys. mieszkań, tj. blisko 60 proc. więcej niż w maju 2019 roku.  

Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper

W naszej ofercie ostatnio pojawiło się Osiedle Neo Jasień zlokalizowane zaledwie 7 km od centrum Gdańska, w którym w sprzedaży są 104 mieszkania o powierzchni od 34 mkw. do 71 mkw. Ceny lokali w tej inwestycji zaczynają się od 321 tys. zł. 

Osiedle Pastelowe  II to z kolei kontynuacja cieszącej się wielkim zainteresowaniem inwestycji zlokalizowanej na gdańskich Łostowicach. W ramach drugiego etapu powstanie 225 mieszkań w strukturze od 34 mkw. do 61 mkw.

Kolejnym, nowym projektem w naszym portfolio jest Lazur Park. W ofercie tej, kameralnej inwestycji, która powstaje na gdańskiej Wyspie Sobieszewskiej jest 36 mieszkań o powierzchni od 27 mkw. do 58 mkw. w cenie od 363,5 tys. zł.

Inną,  nową inwestycją mieszkaniową, którą realizujemy jest Osiedle Kociewskie mieszczące się  w Rokitkach niedaleko Tczewa. W ramach tego przedsięwzięcia wybudujemy 121 mieszkań o powierzchni od 27  mkw. do 55 mkw. w cenie od 180,5 tys. zł.

DOMPRESS
lip 14 2021 Ile trzeba czekać na pozwolenie na budowę...
Komentarze: 0

Jedną z największych przeszkód w budowie mieszkań są narastające opóźnienia w wydawaniu pozwoleń na budowę. Jak długo firmy muszą czekać na decyzje w poszczególnych miastach? Co uniemożliwia terminowe wydawanie decyzji? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości dompress.pl                                     

Mateusz Bromboszcz, wiceprezes zarządu ds. Prawno-Administracyjnych w Atal

Trudności administracyjne od dawna ciążą na branży budowlanej. Długotrwałe i nieprzewidywalne procedury związane z wydawaniem zgód i decyzji w urzędach, m.in. pozwoleń na budowę czy użytkowanie mają niekorzystny wpływ na sektor nieruchomości i są największą barierą z jaką od lat mierzą się podmioty z sektora deweloperskiego.

Największe opóźnienia są aktualnie przy wydawaniu pozwoleń na budowę. Jeszcze niedawno okres oczekiwania wynosił pół roku, teraz bywa, że może to być nawet 15-18 miesięcy. Tymczasem, zgodnie z przepisami czas oczekiwania na pozwolenie na budowę nie powinien przekraczać 60 dni.

Z punktu widzenia firmy deweloperskiej niezwykle istotne jest utrzymanie płynności działania organów administracji oraz digitalizacja procedur. Niepewność w aspekcie administracyjnym bezpośrednio przekłada się bowiem na poziom oferty oraz koszty prowadzenia inwestycji.

Andrzej Oślizło, prezes zarządu Develia SA.

Działamy obecnie w pięciu dużych miastach Polski i aktywnie rozglądamy się za ekspansją do kolejnego miasta, którego władze są przyjazne inwestorom i inwestycjom. Przedłużające się procedury administracyjne to problem, z którym branża deweloperska boryka się od lat. Opieszałość urzędów w podejmowaniu niezbędnych decyzji spotęgowały dodatkowo pandemiczne obostrzenia i niektóre z wprowadzonych niedawno regulacji prawnych. Są miasta i urzędy, które dobrze radzą sobie z tymi trudnościami, ale zdarzają się też niestety przypadki opóźniania wydawania pozwoleń przez urzędników niektórych miast. Największą barierą dla inwestorów pozostaje brak miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz konieczność uzyskania decyzji o Warunkach Zabudowy. Wszystko to sprawia, że obecnie średni czas od zakupu działki do rozpoczęcia budowy to około 2 lata. Kupno działki objętej planem zagospodarowania wcale nie gwarantuje skrócenia tego okresu.

Staramy się obecnie o kilka pozwoleń na budowę inwestycji, których rozpoczęcie jest torpedowane przez kompletną bierność urzędników i nieuprawnione protesty właścicieli sąsiednich działek. Grunty w tych przypadkach są objęte MPZP i jesteśmy gotowi wybudować na własny koszt drogi dojazdowe do tych osiedli, na czym skorzystaliby obecni i przyszli mieszkańcy. Lokalne władze jednak z jakiegoś powodu nie chcą, abyśmy wyręczali je z obowiązku budowy infrastruktury komunikacyjnej i nie wydają stosownych zgód. Start inwestycji często opóźniają również sąsiedzi, oprotestowujący wydane już pozwolenia na budowę. W myśl obowiązujących przepisów protestujący nie ponoszą żadnych konsekwencji, jeśli projekt okaże się zgodny z wszystkimi obowiązującymi przepisami. Protestują, bo po prostu mogą i chętnie z tego prawa korzystają. Jeśli nie zostaną wprowadzone kary za takie celowe, obstrukcyjne działania, ta praktyka będzie z pewnością kontynuowana.

Dariusz Nagórski, dyrektor ds. Inwestycji Aria Development

Od początku pandemii urzędy przyjęły specjalne procedury, tzn. wszelkie terminy wynikające z przepisów prawa stały się nieobowiązujące. Praca zdalna urzędników utrudniała analizę dokumentacji złożonej do pozwoleń na budowę. Wpłynęło to na wydłużenie okresu uzyskania decyzji. Brak spotkań oraz pozostawianie dokumentów w tzw. wrzutniach bez potwierdzenia ich złożenia powodowały perturbacje, a w skrajnych przypadkach uniemożliwiały wydanie decyzji ze względu na to, że część z dokumentów ginęła.   

Adrian Potoczek, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Wawel Service

W Katowicach oraz Krakowie czas oczekiwania na wydanie pozwolenia na budowę jest tak samo długi. Przed pandemią trzeba było czekać 4-5 miesięcy. Od momentu pandemii czas ten znacznie się wydłużył do 8-10 miesięcy, co bardzo utrudnia terminowe rozpoczynanie prac budowlanych w inwestycjach. Problem wynika z dostępności urzędników odpowiedzialnych za wydawanie decyzji. Często służby te pracują zdalnie lub w ograniczonym czasie, stąd wydłużona procedura.

Mariola Żak, dyrektor sprzedaży i marketingu Aurec Home

W ostatnim czasie przyczyną największych, niezależnych od nas opóźnień była pandemia. Terminy ulegały przesunięciu nawet o kilka miesięcy. Urzędy przeszły na pracę zdalną lub hybrydową, w związku z czym niemożliwe stało się przyjście do urzędu bez uprzedniego umówienia się, a i to bywało trudne, gdy telefony w biurach nie były odbierane. Na szczęście sytuacja epidemiologiczna w kraju poprawia się, więc problem na chwilę obecną już nie jest tak palący, jak kilka miesięcy temu.

Małgorzata Ostrowska, dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding SA.

Jest to istotny problem, dotykający  deweloperów, skutkujący niższą podażą na rynku od popytu, co nie jest korzystne dla kupujących. Wpływa również na wzrost kosztów realizacji inwestycji. Niestety to nie jest sytuacja wywołana wyłącznie przez pandemię. Pandemia jednak jeszcze wydłużyła ten proces. 

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Opóźnienia dotyczą wszystkich decyzji administracyjnych. Ostatni przykład to 2 letnie procedowanie decyzji podziałowej. To jest największa przeszkoda w rozwoju rynku. Przesunięcie realizacji inwestycji o rok czy 2 lata z powodu przeciągających się procedur może zdecydować o sukcesie lub porażce biznesowej firmy. Mieszkań nie projektuje się dziś, a sprzedaje jutro. Projekty są „szyte na miarę” i dostosowywane do aktualnych potrzeb rynku, które nieustannie się zmieniają.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Obecnie w Warszawie trzeba czekać od kilku do kilkunastu miesięcy na pozwolenie na budowę, a nawet zdarza się zdecydowanie dłużej. Decyzje wydawane są z opóźnieniem głównie przez pandemię. Oczywiście są też inne czynniki wpływające na taką sytuację, chociażby to czy dla obszaru jest uchwalony miejscowy plan zagospodarowania terenu, czy też trzeba występować o warunki zabudowy dla działki. Dużo także zależy od specyfiki samego gruntu oraz tego, co konkretnie chcemy na nim zrealizować. Nie bez znaczenia jest również dzielnica Warszawy, w której będzie realizowana inwestycja.

Marcin Żurek, dyrektor do spraw realizacji inwestycji w Nickel Development 

W dalszym ciągu hamulcem, utrudniającym sprawne funkcjonowanie jest pandemia. Większość urzędów, a także firm nadal nie wróciła do normalnego trybu i pracuje w systemie hybrydowym. Niestety wiele wskazuje na to, że do takiego funkcjonowania będziemy musieli się przyzwyczaić. Wielopoziomowa struktura urzędów, w których pracownicy rotacyjnie są na miejscu lub ich nie ma utrudnia skuteczne i szybkie przekazywanie dokumentów do zatwierdzenia, co siłą rzeczy wydłuża wszystkie procesy. Musimy także pamiętać, że wiele z projektowanych inwestycji, szczególnie podmiejskich jest złożonych i wymaga licznych dodatkowych uzgodnień, pozwoleń, zezwoleń, opinii, ekspertyz. Zarówno takich, które przygotowujemy przed ubieganiem się o pozwolenie na budowę, jak i takich, które wyznacza nam w toku postępowania urząd. Są to m.in. uzgodnienia związane z budową infrastruktury drogowej, uzbrojeniem terenów w infrastrukturę techniczną jak np. sieci sanitarne, sieci deszczowe, instalacje wodociągowe itd. Mówiąc wprost, inwestorzy są szybsi w przygotowaniu projektów niż instytucje w zapewnieniu niezbędnej infrastruktury. 

Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na Warszawę i Wrocław w Robyg SA.

Miasta nie zwalniają terenów przygotowując i uchwalając plany zagospodarowania przestrzennego. Jest duży problem z pozwoleniami na budowę, na które kiedyś czekało się sześć miesięcy, a teraz nawet 18. Podczas, gdy zgodnie z przepisami powinno to być tylko 60 dni. Dla deweloperów ten drugi problem jest nawet bardziej dotkliwy. Dopóki miasta nie zaczną przygotowywać więcej planów zagospodarowania, ceny mieszkań będą rosły.

Andrzej Gutowski, wiceprezes, dyrektor działu sprzedaży Ronson Development

Opóźnienia w wydawaniu pozwoleń na budowę są pokłosiem pandemii, która znacznie spowolniła ten proces. Rzeczywiście najmocniej te opóźnienia odczuwamy w Warszawie, która jest największym i najbardziej intensywnym rynkiem jeśli chodzi o nieruchomości. Brakuje kadr, prawo bywa niespójne, a do tego dochodzą ustalenia związane z infrastrukturą, która w wielu miejscach Warszawy jest słabo rozwinięta. Zdarzały się w ostatnim czasie przypadki, kiedy proces wydawania pozwolenia na budowę przekraczał nawet rok. Szczęśliwie część projektów zaplanowanych do realizacji w tym roku, mamy zabezpieczone stosownymi pozwoleniami. Staramy się działać z wyprzedzeniem i przewidywać ewentualne trudności.

Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper

W teorii każdy urząd ma 65 dni na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę niezależnie od miasta oraz dodatkowy czas na uzupełnienie postanowienia. Działamy głównie na rynku trójmiejskim. Z naszych doświadczeń w tym temacie wynika, że czas oczekiwania na wydanie pozwolenia na budowę z reguły mieści się w wyznaczonym terminie.

 

Autor: dompress.pl

cze 29 2021 Jakie mieszkania mają największe wzięcie...
Komentarze: 0

Jakie mieszkania sprzedają się teraz najszybciej w nowych inwestycjach? Które projekty wybierane są najchętniej? Dlaczego? W których miastach popyt jest największy? W jakim stopniu za rekordowo wysoką sprzedaż odpowiadają inwestorzy kupujący pod wynajem? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości dompress.pl                                     

Andrzej Oślizło, prezes Develia S.A.

Niezmiennie najlepiej sprzedają się mieszkania z segmentu popularnego, dwupokojowe o metrażu około 40 mkw. Tradycyjnie duży popyt jest także na kawalerki, szczególnie te zlokalizowane w okolicy wyższych uczelni i dzielnic biurowych lub w rejonach dobrze z nimi skomunikowanych. Udział inwestorów indywidualnych, kupujących mieszkania z myślą o wynajmie różni się w zależności od miasta, lokalizacji i standardu inwestycji. W ciągu ostatnich dwóch kwartałów faktycznie obserwujemy jednak więcej zakupów dokonywanych w celach inwestycyjnych.

Według danych Narodowego Banku Polskiego, Polacy na lokatach, rachunkach oszczędnościowych i bieżących mają w sumie prawie bilion złotych. W obliczu rekordowo niskich stóp procentowych i rosnącej inflacji chcą chronić swoje oszczędności przed utratą wartości. Nieruchomości mieszkaniowe, których ceny w ostatnich latach rosły, w zależności od lokalizacji od 9 proc. do nawet 12 proc. w skali roku, bardzo dobrze się do tego celu nadają. Gdyby wszystkie oszczędności Polaków zainwestować w mieszkania, można by kupić za nie blisko 2 miliony lokali.

Zbigniew Juroszek, prezes Atal

Mimo, że skala budownictwa mieszkaniowego rośnie i branża notuje rekordowo wysokie wyniki sprzedaży to trwałym elementem pozostaje głód mieszkań. Stąd wysoki popyt, kreowany głównie przez potrzeby klientów kupujących nieruchomości na własne cele mieszkaniowe. Nabywcy inwestycyjni mają jednak znaczący wpływ na kształtowanie się sytuacji na pierwotnym rynku nieruchomości.  

Wysoki popyt obserwujemy we wszystkich siedmiu rynkach, gdzie prowadzimy działalność, a wzmożone zainteresowanie klientów dotyczy w zasadzie wszystkich dostępnych w sprzedaży inwestycji. Niezmiennie największy potencjał mają lokale położone w centrach miast lub z dogodnym dojazdem do centrum. Za takie mieszkania klienci skłonni są zapłacić więcej.

Niemniej popularność projektów usytuowanych na przedmieściach, szczególnie gdy leżą w pobliżu terenów zielonych i rekreacyjnych, w ostatnim czasie istotnie wzrosła. Takimi lokalizacjami głównie zainteresowane są rodziny z dziećmi. Trendem, który rośnie na sile jest zakup przestronniejszych mieszkań. Ma to związek z rosnącymi aspiracjami życiowymi społeczeństwa oraz chęcią poprawy warunków lokalowych. Potwierdzeniem tej tendencji jest także rosnący popyt na największe mieszkania i apartamenty o metrażu przekraczającym 100 mkw. w inwestycjach o podwyższonym standardzie. Ponadto, na wysokim poziomie utrzymuje się udział w rynku klientów, którzy są zainteresowani głównie mniejszymi metrażami i kompaktowymi układami.

Michał Witkowski, dyrektor ds. sprzedaży Lokum Deweloper S.A.

Klienci dokonywali zróżnicowanych wyborów. Na poziom zainteresowania inwestycją wpływa kilka czynników, m.in. lokalizacja, zaawansowanie budowy, wielkość oferty. Dokładnie te warunki decydowały o tym, że wszystkie projekty spotkały się z prognozowaną przez nas skalą zapytań i sprzedaży.

We Wrocławiu osiedle Lokum Porto na Starym Mieście cieszyło się skokiem zainteresowania w styczniu, które utrzymało się w kolejnych miesiącach. Wraz z nadejściem cieplejszych dni uwagę kupujących przyciągnęły inwestycje położone nieco dalej od centrum: Lokum Verde na Zakrzowie we Wrocławiu i Lokum Monte w Sobótce koło Wrocławia. W Krakowie popyt na mieszkania na naszych wszystkich inwestycjach – Lokum Vista na Podgórzu Duchackim, Lokum Siesta na Dębnikach i Lokum Salsa na Zabłociu – był równie wysoki, zapewne ze względu na zaawansowanie budów i atrakcyjne mieszkania, które wkrótce będą gotowe do odbioru.

Profil naszych klientów jest zróżnicowany, również w ujęciu: kupujący na własny użytek lub inwestor. Inwestorzy wykazują zainteresowanie naszymi projektami położonymi w pobliżu centrum, ponieważ łatwiej jest je wynająć, bo najemcy częściej szukają mieszkań właśnie w takich atrakcyjnych lokalizacjach. Z kolei patrząc na osiedla usytuowane na obrzeżach lub poza miastem, widoczny jest większy udział klientów kupujących lokum dla siebie. I tam jednak spotykamy inwestorów, którzy odpowiadają na rosnące zainteresowanie możliwością nabycia większej powierzchni za cenę niższą niż w centrach miast.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Wawel Service

Rekordowe wyniki sprzedaży deweloperów zaskoczyły wszystkich w tym roku. Najszybciej sprzedawały się mieszkania o powierzchni około 45 mkw., które wybierały młode pary, single oraz inwestorzy planujący zakup inwestycyjny. Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszyła się kilkuetapowa inwestycja Piasta Park. Osiedle położone jest blisko terenów zielonych, doskonale zagospodarowane, a w pobliżu klienci znajdą sklepy, przedszkola, parki oraz tereny rekreacyjne. To miejsce dla osób poszukujących wyciszenia i zieleni w bliskiej odległości od centrum miasta.

Dużym zainteresowaniem również cieszyły się inwestycje Lublańska Park oraz Lema w Krakowie. To lokalizacje położone bliżej centrum, ze świetną komunikacją i jakością wykonania. Inwestycje te często były wyborem inwestorów chcących ulokować bezpiecznie swoje środki. Zarówno w Krakowie, jak i Katowicach zainteresowanie kupnem mieszkań jest bardzo duże i będziemy obserwować, czy ta tendencja będzie się utrzymywać.

Małgorzata Ostrowska, dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Szybko sprzedają się wszystkie mieszkania, od małych po 93 metrowe w inwestycji Osiedle Horizon w Gdańsku, w której przedsprzedaż rozpoczęliśmy w styczniu tego roku. Inwestycja ta cieszy się dużym zainteresowaniem z uwagi na lokalizację w pasie nadmorskim, zielone tarasy rekreacyjne na dachach budynków oraz ciekawą architekturę. Naszymi klientami są zarówno inwestorzy, jak i osoby poszukujące swojego wymarzonego M. Inwestorzy najczęściej wybierają mieszkania jedno i dwupokojowe, zaś osoby, które kupują lokale w celu zaspokojenia własnych potrzeb decydują się na mieszkania trzy i czteropokojowe.

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

W naszych inwestycjach trendy sprzedażowe pokrywają się z trendami rynkowymi. Nadal największym zainteresowaniem cieszą się dwupokojowe mieszkania o powierzchni ponad 40 mkw., co jest dodatkowo wzmacniane przez popyt tezauryzacyjny i wzmożone zainteresowania zakupami ze strony funduszy inwestycyjnych. Zauważyliśmy też wzrost zainteresowania mieszkaniami trzy i czteropokojowymi wobec okresu sprzed pandemii.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Realizujemy inwestycje wyłącznie na terenie Warszawy. Pierwszy kwartał tego roku okazał się rekordowy pod względem sprzedaży mieszkań w historii naszej działalności deweloperskiej. Praktycznie wszystkie nasze inwestycje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony klientów. Budujemy w bardzo dobrych lokalizacjach Warszawy, doskonale skomunikowanych z centrum, przy stajach metra, co wygenerowało popyt ze strony klientów poszukujących mieszkań dla siebie, jak również inwestorów chcących ulokować kapitał w lokale na wynajem. Najwięcej sprzedaliśmy mieszkań dwu i trzypokojowych.

Cezary Grabowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Bouygues Immobilier Polska

Popyt na mieszkania odbudował się i jest aktualnie na wysokim poziomie. Na początku tego roku odnotowujemy wysokie wyniki sprzedaży w każdej kategorii mieszkań. Jeżeli spojrzymy na poszczególne kategorie to największe wzrosty odnotowujemy w grupie mieszkań trzypokojowych i czteropokojowych. Do wzrostu zainteresowania nimi przyczyniła się pandemia. Klienci pytają o większe metraże w danym typie mieszkań. W odpowiedzi na ich nowe potrzeby projektujemy mieszkania trzypokojowe powyżej 80 mkw. lub czteropokojowe powyżej 100 mkw. Przed pandemią poszukiwano takich rozkładów na mniejszej powierzchni.

Niezmiennie dużym zainteresowaniem cieszą się mniejsze mieszkania. Zapotrzebowanie na nie zgłaszają głównie inwestorzy, zachęceni perspektywą wyższych zysków w porównaniu do praktycznie nieoprocentowanych lokat bankowych. Inwestycja w mieszkanie to dla nich wciąż rentowana i bezpieczna metoda lokowania oszczędności. Mniejsze mieszkania chętnie kupowane są także na własne potrzeby. Jako że wzbudzają zainteresowanie większej liczby klientów, to one sprzedają się w pierwszej kolejności.

Mariola Żak, dyrektor sprzedaży i marketingu Aurec Home

Odnotowaliśmy ogromny sukces Miasteczka Jutrzenki. Średnio, miesięcznie sprzedawaliśmy 20 mieszkań. To rekordowe tempo. Dlatego z optymizmem rozpoczęliśmy budowę drugiego etapu inwestycji, w którym oferujemy 140 mieszkań dwu, trzy i czteropokojowych.

Zdecydowanie największym zainteresowaniem klientów inwestycyjnych cieszą się projekty położone w centrach dużych miast, podczas gdy klienci myślący o mieszkaniach dla siebie skłaniają się ku terenom na obrzeżach. W naszej ofercie łączymy oczekiwania jednych i drugich, stawiając na dzielnice świetnie skomunikowane z centrum Warszawy – Ursus i Włochy.

Beata Cywińska, wiceprezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, w pierwszym kwartale br. odnotowaliśmy wysoką sprzedaż w zakończonej inwestycji ATOL w Gdańsku. Sprzedaliśmy większość mieszkań od 1 do 3 piętra w cenie około 10.000 zł brutto / mkw. W zainteresowaniu były głównie lokale o powierzchni około 60 mkw., niektóre z możliwością wydzielenia trzeciego pokoju. Mniejszym zainteresowaniem cieszyły się apartamenty 3-4 pokojowe. Nieruchomości w niepewnych czasach zawsze będą stanowiły bezpieczną alternatywę dla lokowania środków i czerpania długoterminowych zysków.

Edyta Kołodziej, dyrektor sprzedaży i marketingu w Nickel Development

Notowane przez nas dobre wyniki sprzedażowe potwierdzają korzystny dla deweloperów trend. Utrzymywana od lat różnorodność produktowa pozwala nam szybko odpowiadać na potrzeby rynku. Z naszej oferty najszybciej wyprzedały się mieszkania dwupokojowe. Zainteresowanie nimi było wysokie, zarówno wśród klientów inwestycyjnych, jak i indywidualnych. W poznańskiej inwestycji ST_ART Piątkowo stanowiły one ponad 50 proc. oferty, a dziś zostało ledwie kilka sztuk. Większość z nich zakupili inwestorzy z myślą o wynajmie lub zabezpieczeniu przed utratą wartości pieniądza.

Osiedle Księżnej Dąbrówki pod Poznaniem to wieloetapowa inwestycja, ciesząca się dużym powodzeniem wśród rodzin i tam najszybciej swoich nabywców znalazły duże trzy i czteropokojowe, wygodne mieszkania z ogródkami, a ponadto cały etap sprzedał się w rekordowym tempie. Dobre wyniki odnotowaliśmy również w odniesieniu do Apartamentów Koło Brzegu. Choć w momencie wprowadzania ich do oferty model second home był niszowym trendem, to właśnie w pandemii zdobył popularność, czego wyrazem jest duży udział nabywców indywidualnych wśród naszych klientów w tej nieruchomości.

Andrzej Gutowski, wiceprezes Ronson Development

Mamy bardzo zrównoważone portfolio inwestycji i projektów, które cieszą się zainteresowaniem wśród klientów, bez względu na miasto. Nie ma jednego dominującego bestsellera, ale dostrzegamy pewne nowe trendy w zakresie potrzeb klientów. Przede wszystkim klienci nie kupują dziś jedynie mieszkania, ale cały pakiet tzw. wartości dodanych, który tworzy samowystarczalne osiedle. Przez lata naszą misją było tworzenie przestrzeni, która lokalnie zaspokoi potrzeby przyszłych mieszkańców.  Odpowiedzią na to są m.in. takie inwestycje jak Ursus Centralny i Miasto Moje, obecnie bardzo popularne właśnie przez stworzenie w ich obrębie szeregu atrakcji dla mieszkańców. W Ursusie powstał bulwar, natomiast w Mieście Moim pasaż Wisła z szeregiem atrakcji, takich jak place zabaw z trampolinami, strefa relaksu, czy zewnętrzna siłownia. Na terenie osiedla powstało także przedszkole oraz żłobek.

W okresie pandemii wzrosło zainteresowanie mieszkaniami na parterze z własnym ogrodem. Ważne przy wyborze mieszkania stały się też tarasy i balkony. Klienci szukają dziś również większych przestrzeni, z możliwością wygospodarowania miejsca do pracy zdalnej. To oczywisty efekt pandemii.

Dostrzegamy także zwrot w kierunku eko-inwestycji. Wzrasta świadomość konieczności troski o klimat, planetę i przekonanie, że musi to być nasz wspólny wysiłek. W związku z tym planujemy uruchomić w połowie tego roku projekt ekologicznych domów w Falentach pod Warszawą, gdzie zastosujemy szereg rozwiązań ekologicznych, takich jak rekuperacja, możliwość instalacji paneli fotowoltaicznych oraz stacji ładowania samochodów elektrycznych.  Przewagą inwestycji będą kompaktowe metraże 69-128 mkw., co pozwoli kupić dom w cenie całkowitej zbliżonej do wartości dwupokojowego mieszkania w dobrej, centralnej lokalizacji Warszawy.

Agata Zambrzycka, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Aria Development

W naszych inwestycjach największym powodzeniem cieszą się mieszkania jedno i dwupokojowe o metrażu od 29 mkw. do 43 mkw. Poziom sprzedaży jest zadawalający. W porównaniu z poprzednimi latami obserwujemy znaczny wzrost liczby inwestorów prywatnych, lokujących środki w nieruchomości.

Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper

Zdecydowanie największym zainteresowaniem w ostatnim czasie cieszą się inwestycje oferujące lokale tzw. pod wynajem, o małej powierzchni 30- 35 mkw. w atrakcyjnych pod względem wypoczynkowym lokalizacjach, tj. w centrum miasta, w pobliżu morza, plaży, jeziora itp. Spowodowane jest to głównie malejącymi wciąż stopami procentowymi, a co za tym idzie chęcią lokowania oszczędności przez klientów w nieruchomości, które mogą stanowić potencjalne źródło dochodu. Widać też duże zainteresowanie terenami zielonym i rekreacyjnymi w pobliżu danej inwestycji oraz w jej obrębie. W efekcie inwestycje na terenach podmiejskich, oferujące możliwości wykupienia lokalu wraz z ogródkiem są bardzo popularne wśród klientów.

Pandemia spowodowała, iż wielu nabywców zdecydowało się również na tzw. second home w inwestycjach nadmorskich. Jako deweloper trójmiejski oferujemy trzy projekty w bliskiej odległości od szerokich, piaszczystych plaż na Wyspie Sobieszewskiej.

Tomasz Czubak, dyrektor Przygotowania Projektów Deweloperskich w Jakon

Od lat niezmiennie najlepiej sprzedającymi się mieszkaniami są lokale dwupokojowe. Klienci najczęściej szukają lokalizacji dobrze skomunikowanych. Przykładem takiej inwestycji jest obiekt przy ulicy Jeleniogórskiej 4 w Poznaniu. Popyt na mieszkania jest wysoki w dużych aglomeracjach miejskich. Jeśli chodzi o zakup nieruchomości przez inwestorów, odnotowujemy wzrost w tym segmencie. Nadal jednak silną grupą są klienci indywidualni, kupujący mieszkania na własne potrzeby.

 

Autor: dompress.pl

cze 22 2021 Czy z Deweloperskim Funduszem Gwarancyjnym...
Komentarze: 0
Czy ceny mieszkań będą nadal rosły? Czy wprowadzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, postępująca inflacja, rosnące koszty budowy i zakupu gruntów, czy opóźnienia w wydawaniu decyzji administracyjnych przełożą się na dalszy wzrost cen na rynku mieszkaniowym? O ile w tym roku mogą zdrożeć mieszkania? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości dompress.pl

Andrzej Oślizło, prezes Develia S.A.

Wprowadzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego jest z naszego punktu widzenia rozwiązaniem niepotrzebnym. Jesteśmy zdania, że od czasu wejścia w życie tzw. Ustawy deweloperskiej w 2011 roku nabywcy mieszkań w Polsce są należycie chronieni pod kątem obowiązującego prawa. Praktyka pokazuje, że ustawa ta w obecnym kształcie funkcjonuje bardzo dobrze. Dlatego też jesteśmy przekonani, że jedynym odczuwalnym skutkiem wprowadzenia DFG dla nabywcy będzie wzrost cen mieszkań o około 2 proc. To jednak nie koniec podwyżek. Deweloperzy mają ograniczone możliwości pozyskiwania gruntów pod nowe inwestycje, a koronawirusowe ograniczenia sprawiają, że uzyskiwanie stosownych pozwoleń na budowę znacznie się wydłużyło. Dodajmy do tego rosnącą inflację i rekordowy popyt na mieszkania. W I kw. 2021 roku w największych miastach Polski sprzedało się blisko 19 500 nowych mieszkań. To najwyższy wynik w historii naszej mieszkaniówki. Według różnych szacunków nieruchomości mieszkaniowe w Polsce w ubiegłym roku podrożały średnio od 10 do 12 proc. Wspomniane wyżej czynniki gwarantują, że w tym roku wynik ten zostanie co najmniej powtórzony.

Zbigniew Juroszek, prezes Atal 

Wprowadzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego prawdopodobnie nie pozostanie bez wpływu na ceny mieszkań. Jednak na tym etapie nie możemy jeszcze jednoznacznie stwierdzić, z jaką podwyżką będzie się wiązał wymóg wnoszenia bezzwrotnych składek. To stanie się jasne dopiero po wejściu w życie funduszu. 

Wzrost cen mieszkań jest mocno determinowany rosnącymi kosztami prowadzenia inwestycji. W ostatnich miesiącach mamy do czynienia z istotnymi wzrostami kosztów budowy, zwyżki sięgają poziomu 10-12 proc. rok do roku. Główną przyczyną są znaczące podwyżki cen niektórych surowców i materiałów. Nie sprawdziły się także oczekiwania, że to sytuacja sezonowa czy przejściowa. Raczej wygląda na to, że ceny surowców zostaną na wyższych poziomach na dłużej. Kolejnym przekładającym się na wzrost aspektem są drożejące grunty i ograniczona dostępność działek. Należy się także liczyć z wyższymi cenami usług podwykonawców. Wszystko to ma swoje przełożenie na  ceny mieszkań. Warto jednak zaznaczyć, że choć ceny rosną, to na tle Europy nie są one wciąż wysokie, a tempo wzrostu na niektórych zagranicznych rynkach jest bardziej dynamiczne.

Małgorzata Ostrowska, dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Zarówno deweloperzy, jak też Polski Związek Firm Deweloperskich są zdania, że projektowane przepisy i konieczność odprowadzania składek na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny jest, po nowych, zaostrzonych wymogach budowlanych i energetycznych, kolejnym czynnikiem, który wpłynie na wyższe koszty realizacji inwestycji. I to nie jedyny, bo nadal zbyt powolne jest uchwalanie planów miejscowych, co wpływa na niską podaż gruntów, nadal niepokojąca jest skala wzrostu cen większości surowców i presja na wynagrodzenia w związku z deficytem pracowników. Nie można zatem w najbliższych latach spodziewać się zwiększonej podaży. Jeżeli ziszczą się zapowiedzi o ułatwieniach w dostępie do kredytów hipotecznych, co wpłynie na wzrost popytu, można spodziewać się nieuchronnego wzrostu cen. Oceniam, że może on osiągnąć poziom 5 proc., chociaż znane są wypowiedzi ekspertów, którzy prognozują 7-10 proc. wzrost.

Bartosz Kuźniar, prezes zarządu Lokum Deweloper S.A.

Ceny mieszkań są uzależnione od stosunku podaży i popytu, jak też kosztów wytworzenia mieszkań. Obecnie popyt jest bardzo silny, więc wielkość sprzedaży mieszkań ograniczana jest głównie przez możliwości uzupełniania oferty przez deweloperów. Zapowiedź wsparcia przez rząd zakupów poprzez udzielanie gwarancji na objęcie kredytem 100 proc. wartości mieszkania oraz dopłaty dla rodzin do realizowanych zakupów mieszkań, przyczynia się do poszerzenia grona klientów zainteresowanych realizacją własnych potrzeb mieszkaniowych. Jednocześnie powolne procesy administracyjne ograniczają możliwość budowy mieszkań.

Branża doświadcza wzrostu szeregu kosztów. Już nie tylko wyższe ceny wykonawstwa i materiałów, ale przede wszystkim galopujące ceny działek pod budownictwo oraz konieczność ich kredytowania przez kilka lat – do uzyskania pozwolenia na budowę, a także coraz bardziej wyśrubowane wymagania techniczne powodują nieubłagany wzrost kosztów wytworzenia mieszkań.

Obecnie rozważany Deweloperski Fundusz Gwarancyjny będzie miał tu także duży negatywny wpływ – składka 2 proc. ceny mieszkania, którą deweloper będzie zmuszony sfinansować już na etapie zawierania umowy, zanim środki te otrzyma od klienta oraz liczne obowiązki formalne związane z obsługą tych środków, przełożą się na realny wzrost kosztu mieszkania o ok. 2,5-3 proc. I tyle minimalnie będzie dodatkowo zmuszony zapłacić klient.

Na początku roku szacowaliśmy, że wzrost cen mieszkań w br. osiągnie 10 proc. Po pierwszym kwartale było to już ok. 5 proc. Biorąc pod uwagę zapowiadane wprowadzenie DFG obawiam się, że wzrost ten może być jednak większy.

Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na Warszawę i Wrocław w Robyg SA.

Ceny mieszkań od 2020 roku systematycznie rosną. W tym roku wzrosną o 5-10 proc. w zależności od lokalizacji. Zresztą od początku roku mieszkania podrożały średnio o 4 proc. Na pewno zmieniły się preferencje klientów, którzy w pierwszej kolejności szukają mieszkań z balkonami, tarasami lub ogródkami. Spodziewamy się kontynuacji tego trendu w okresie roku – dwóch. Jeżeli w niektórych lokalizacjach ceny są wyższe, to najczęściej wynika to ze wzrostu cen gruntów, zwłaszcza w dużych miastach, gdzie kurczy się baza ziemi w atrakcyjnych dzielnicach.

Adrian Potoczek, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Wawel Service

Wprowadzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego oraz podwyżki cen gruntów spowodują wzrost cen mieszkań. Szacujemy, że przez rosnącą inflację, koszty budowy oraz opłaty administracyjne ceny mieszkań będą wyższe o około 4-5 proc. Wzrost spowodują też składki, które deweloperzy będą musieli odprowadzać do DFG. To dodatkowy koszt, ponoszony przez firmy, który wpłynie na ceny mieszkań. Tendencję tę widać w szczególności w Krakowie, gdzie podaż gruntów inwestycyjny jest niewielka. Kupujący odczują wzrosty cen nieruchomości przede wszystkim w największych miastach.

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Według danych za I kwartał 2021 ceny mieszkań w Warszawie i Wrocławiu były wyższe o 5,5 i 5,7 proc., w Krakowie ponad 6 proc. rok do roku, a Trójmieście 1 proc. i to w czasie pandemii. W związku z tym w 2021 roku spodziewamy się kolejnych kilkuprocentowych wzrostów. Konieczność wpłaty 1-2 proc. na DFG w prosty sposób przełoży się na wzrost cen.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest

Ceny mieszkań od kilku miesięcy rosną i spodziewamy się dalszego ich wzrostu, przede wszystkim ze względu na niesłabnący popyt i ograniczoną podaż inwestycji na rynku mieszkaniowym. Natomiast Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, rosnące koszty budowy i gruntów dodatkowo podbiją ceny mieszkań. Przewidujemy, że stawki w tym roku mogą wzrosnąć jeszcze o kilka procent.

Boaz Haim, prezes Ronson Development

Każde prawo, które zwiększa pewność i bezpieczeństwo inwestorów na rynku nieruchomości jest dobre i zachęci kolejnych do inwestowania. Tym samym, Deweloperski Fundusz Gwarancyjny jest, co do zasady, bardzo dobrym rozwiązaniem, bo znacząco obniża potencjalne ryzyko finansowe klientów. Fundusz sprawi, że inwestowanie w nieruchomości będzie nie tylko bardziej opłacalne niż trzymanie pieniędzy w banku, ale także dużo mocniej zabezpieczone. Jeśli zaś chodzi o wzrost cen mieszkań, spowodowany koniecznością wpłaty do Funduszu, to z naszych doświadczeń wynika, że ceny mieszkań rosną konsekwentnie od wielu lat. Wynika to oczywiście z wielu czynników, takich jak opóźnienia w procesach administracyjnych, ograniczona dostępność atrakcyjnych gruntów oraz droższe materiały budowlane. Nie sądzę, aby wpłata do Funduszu automatycznie doprowadziła do wzrostu cen, a już na pewno nie w stosunku 1:1, jednak ten dodatkowy czynnik na pewno wpłynie na ostateczną cenę nieruchomości.

Jarosław Kozak, prezes zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa

Kolejny czynnik kosztowy, jakim będzie składka na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, może wpłynąć na finalną cenę produktu. Jednak projekt jest na etapie konsultacji, dlatego ciężko wypowiadać się jednoznacznie o ewentualnych skutkach. Dodatkowo rentowność realizowanych projektów może ulec zmianie, nie tylko z powodu wydłużających się procesów administracyjnych, ale i braku siły roboczej. Obserwowana, szczególnie w pierwszym kwartale, tendencja wzrostowa usług budowlanych oraz cen materiałów, m.in. stali, betonu, materiałów dociepleniowych i instalacji przewodowych prawdopodobnie również spowoduje wzrost kosztów realizacji, a tym samym cen mieszkań.

Wojciech Chotkowski, prezes zarządu Aria Development

Uważamy, że coraz wyższe koszty budowy i materiałów budowlanych, gruntów, zastoje w wydawaniu pozwoleń oraz presja inflacyjna będą przyczyniać się do znaczącego wzrostu cen mieszkań w tym roku. Ale warto zauważyć, że choć ceny mieszkań w Polsce systematycznie rosną, to nie tak bardzo, jak w innych krajach europejskich. W Estonii podrożały o 12,1 proc., na Litwie o 15 proc., a w Luksemburgu aż o 19,2 proc. rok do roku.

Mariola Żak, dyrektor sprzedaży i marketingu Aurec Home

Najprawdopodobniej powstanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego spowoduje wzrost cen, jednak nasi klienci nie powinni się tym martwić. Jako przedstawiciele branży walczymy o to, by wzrost ten był możliwie jak najmniej odczuwalny dla kupującego. Obecnie mówi się o dwóch procentach, jednak o ile samą ideę uważamy za dobrą, o tyle nie chcielibyśmy, żeby składka wynosiła powyżej 0,5 proc. wartości mieszkania.

Edyta Kołodziej, dyrektor sprzedaży i marketingu w Nickel Development

Staram się być ostrożna w prognozach, więc przyznam tylko, że zgadzam się ze stwierdzeniem, iż ceny nadal będą rosnąć. Odnosząc się do rynku poznańskiego, który znamy najlepiej, sądzę, że będziemy tu mieli do czynienia z dalszym stabilnym wzrostem cen mieszkań.

Planowane inwestycje będą już uwzględniać obciążenia związane z nowymi przepisami o ochronie cieplnej oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Ograniczona podaż gruntów jest problemem narastającym od wielu lat i też będzie miała wpływ na podwyżki cen.

Chciałabym natomiast zwrócić uwagę na koszty budowy. Wiele zależy od kształtowania się płac w branży budowlanej, a także kosztów zakupu materiałów budowlanych, bo to one mogą mieć wpływ na ewentualną dodatkową podwyżkę cen mieszkań.

Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper

DFG z pewnością zwiększy poziom bezpieczeństwa zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu klienci będą lepiej nastwieni do kupna właśnie takiego lokalu zamiast mieszkań z rynku wtórnego. Natomiast niewątpliwie wzrost składek dotyczących deweloperów wpłynie na ceny mieszkań. Szacujemy, że może być to ok 2-3 proc. W zakresie wzrostu cen mieszkań należy natomiast dodatkowo wziąć pod uwagę wciąż rosnące ceny gruntów, materiałów budowlanych, braki pracowników budowlanych na rynku oraz wydłużające się terminy procedur administracyjnych związanych z rozpoczęciem i prowadzeniem inwestycji, jak również istniejącą pandemię. Szacujemy, że te wszystkie czynniki mogą przyczynić się do wzrostu cen lokali na poziomie około 3-5 proc.

Tomasz Czubak, dyrektor Przygotowania Projektów Deweloperskich w Jakon

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny spowoduje podniesie cen przez deweloperów o tyle punktów procentowych, ile będzie wynosić składka. Nie zakładamy, aby którakolwiek z firm pokryła ten koszt bez rekompensaty w cenie gotowego produktu. Na pewno wzrost cen materiałów budowlanych ma olbrzymi wpływ na ceny mieszkań. Widać to szczególnie po cenach stali zbrojeniowej oraz styropianu. Szacujemy, iż w drugiej połowie roku ceny mieszkań wzrosną o kolejne 5 proc. 

 

 

DOMPRESS