Najnowsze wpisy, strona 43


paź 22 2020 Czy ceny mieszkań spadną
Komentarze: 0

Czy ceny mieszkań w nowych osiedlach będą nadal szły w górę? Czy po podwyżce nastąpi korekta? Co o tym zdecyduje? Jakie mieszkania będą tanieć, a jakie drożeć? W których lokalizacjach? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości dompress.pl

Mirosław Kujawski, członek zarządu Develii 

W trzecim kwartale br. sprzedaliśmy 358 lokali, tj. o 15 proc. więcej w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Potwierdza to, że sytuacja ustabilizowała się i rynek wraca do wolumenów sprzed wybuchu pandemii. Zdecydowana większość osób zainteresowanych zakupem mieszkań podtrzymuje swoją decyzję. Pewna część klientów przesuwa ją w czasie lub wybiera inne mieszkanie niż pierwotnie zakładali, jednak nie rezygnuje z zakupu. Ponadto, oferta mieszkań na rynku jest rekordowo niska, a gotowych lokali praktycznie nie ma. Dodatkowo, jeśli spojrzymy na dane GUS za ten rok zauważymy, że liczba wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczynanych budów jest średnio o 30-40 proc. niższa niż w 2019 roku. Biorąc pod uwagę te czynniki, nie należy spodziewać się obniżek cen mieszkań, a wręcz przeciwnie, nie wykluczony jest powrót do trendu wzrostowego, który obserwowaliśmy w ostatnich latach, przed wybuchem pandemii.  

Zbigniew Juroszek, prezes Atal

Na ten moment nie dostrzegamy przesłanek, które mogłyby być zapowiedzią odwrócenia trendu i sugerowałyby tendencje spadkowe w cenach mieszkań. Zakładamy, że ceny nie powinny w najbliższych kwartałach ulegać większym wahaniom. Przewidujemy stabilizację stawek z możliwym, niewielkim trendem wzrostowym. Ma to związek z ciążącymi na branży budowlanej rosnącymi kosztami inwestycji. Mamy do czynienia z wyższymi cenami materiałów budowlanych i wykonawstwa, ale także gruntów. Warto jednak zaznaczyć, że notowane obecnie wyniki sprzedaży udowadniają, że to poziom akceptowalny dla klientów.

Tomasz Karpiel, dyrektor operacyjny Angel Poland Group

Jeśli chodzi o nasz segment rynku nieruchomości premium, na którym od lat działamy, obserwujemy na nim wzrost cen i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższej perspektywie miało się to zmienić. Nawet pandemia nie zachwiała tej tendencji. Spodziewamy się dalszych wzrostów cen, biorąc pod uwagę, że w obecnej sytuacji zakup nieruchomości to ochrona kapitału i najlepsza forma inwestycji. Polacy lubią stabilne rozwiązania finansowe. Nieruchomości premium na polskim rynku wciąż są tańsze w porównaniu do apartamentów oferowanych w Europie Zachodniej, co przyciąga wielu zagranicznych inwestorów. 

Nawet w przypadku ewentualnego przestoju możemy pozwolić sobie na czas oczekiwania i nie musimy wprowadzać stałych obniżek cen. Budując nowe inwestycje zawsze korzystamy z własnych środków i kredytów bankowych. Na starcie mamy zapewnione 100-procentowe finansowanie i nie posiłkujemy się wpłatami klientów. Trafiają one na zamknięte rachunki powiernicze. Uważam, że spadną ceny mieszkań, które powstają w oparciu o otwarty rachunek powierniczy, ponieważ firmy deweloperskie będą szukać możliwości poprawienia płynności finansowej. W obecnej sytuacji nie jest to bezpieczna forma finansowania nieruchomości i o ile w czasach prosperity deweloperzy finansujący w ten sposób nowe inwestycje nie odczuwali negatywnych skutków takiego rozwiązania, tak dziś nie mogą czuć się całkowicie pewnie. 

Małgorzata Ostrowska, dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Deficyt nieruchomości, przeludnienie mieszkań, co przekłada się na wysoki odsetek młodych ludzi zmuszonych mieszkać z rodzicami, a zarazem drogi, pomimo nieznacznego spadku cen, najem to czynniki, które powodują, że popyt na mieszkania utrzyma się na wysokim poziomie. A to z kolei wpłynie na to, że ceny mieszkań raczej nie spadną. 

Jednocześnie wszystko wskazuje na to, że rządowy program mieszkaniowy osiągnie w 2020 roku równie słabe efekty co w poprzednich latach. Trudno więc oczekiwać zwiększonej podaży. Dotychczas duża część decyzji zakupowych, według różnych statystyk od 40 do 70 proc., była efektem niskich stóp procentowych. Nieruchomość to jedna z bezpieczniejszych form lokowania kapitału. Stąd na utrzymujący się popyt wpływ mają również inwestorzy, których celem jest ochrona kapitału przed inflacją. Budowa mieszkań kosztuje deweloperów coraz więcej. Drożeją grunty, rośnie inflacja, a to oznacza, że cena lokalu musi być wyższa. 

Cezary Grabowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Bouygues Immobilier Polska

Sprzedaż utrzymuje się na wysokim, stabilnym poziomie. Wyniki mogą być jeszcze lepsze z powodu specjalnej oferty, którą objęliśmy warszawskie osiedla. Ceny mieszkań rosną od dłuższego czasu i nie ma przesłanek ku temu, aby miały spadać. Rynek jest w sytuacji równowagi, popyt i podaż zachowują odpowiedni balans. Na stabilnym poziomie utrzymują się ceny działek i kosztów budowy. W analizach sprzedaży widać, że rośnie liczba zakupów za gotówkę. Inwestorów zachęca różnica pomiędzy rekordowo niskim oprocentowaniem lokat bankowych (0,14 proc.) a rentownością inwestycji w mieszkanie (4-5 proc.). Dodatkową zachętą do inwestycji w mieszkanie pod wynajem jest bardzo prawdopodobny wzrost wartości nieruchomości w czasie. 

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Nie ma powodów, dla których ceny nowych mieszkań miałyby spadać. Właściwie wszystko przemawia za dalszym wzrostem cen. Popyt wraca do poziomu sprzed lockdownu a osoby posiadające nadwyżki środków szukają alternatywy dla lokat bankowych. 

Wraz z zamknięciem kraju część deweloperów zamroziła planowane w najbliższym czasie inwestycje zmniejszając tym samym podaż. Do tego dochodzi wiele czynników niekorzystnych dla rozpoczynania nowych inwestycji. Szacujemy, że za względu na opieszałość urzędów i ich pracę w „trybie awaryjnym” proces inwestycyjny wydłużył się o 1-1,5 roku. Uzyskanie jakichkolwiek zgód, pozwoleń czy porozumienie z urzędami to droga przez mękę. Podaż gruntów w najlepszych lokalizacjach maleje, coraz trudniej jest też uzyskać finansowanie inwestycji, ze względu na podniesienie przez banki wysokości wkładu własnego. 

To wszystko znacząco zmniejsza ilość rozpoczynanych inwestycji a przy obecnym poziomie popytu niewątpliwie wpłynie na wzrost cen. Mówimy tutaj o średniej cenie. Są jednak rejony, w których występuje nadpodaż lokalna. Szczególnie tam, gdzie wiele firm jednocześnie postanowiło budować dla klienta inwestycyjnego. Przykładem jest warszawska Wola. Nowe inwestycje mieszkaniowe w tym rejonie są nastawione na sprzedaż mieszkań na wynajem na potrzeby pracowników pobliskich biur, które pustoszeją wraz z rozpowszechnianiem się pracy zdalnej. 

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest  

W ostatnich miesiącach odnotowaliśmy znaczący wzrost sprzedaży mieszkań. Średnie ceny transakcyjne również wzrosły w naszych inwestycjach. Wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie ta tendencja będzie się utrzymywać, szczególnie w większych miastach. Ogólnie wzrosło zainteresowanie zakupem nieruchomości w naszym kraju. Klienci dysponują gotówkę, którą w tych niepewnych czasach chcą bezpiecznie ulokować. Przewidujemy, że ceny mieszkań nadal będą wzrastać ze względu na ograniczoną podaż nowych inwestycji, trudności w zakupie gruntów i uzyskiwaniu pozwoleń na budowę. Procedury administracyjne znacząco wydłużyły się ze względu na pandemię. Poza tym, rosną ceny materiałów budowlanych i robocizny.

Tomasz Czubak, dyrektor Przygotowania Projektów Deweloperskich w Jakon

Wzrosty cen mieszkań nieustannie związane są z ciągłym wzrostem cen gruntów oraz robocizny i materiałów. Na pewno najszybciej będą drożeć topowe lokalizacje, gdzie coraz trudniej o zakup gruntu. Lokalizacje na obrzeżach powinny utrzymywać stałe ceny, jednak na żadne obniżki nie ma szans w najbliższym czasie. 

Monika Perekitko, członek zarządu Matexi Polska

Myślę że ceny są w tej chwili we względnej równowadze. Niewielki, acz stabilny trend wzrostowy jest znacznikiem długofalowego potencjału rynku i dużego zapotrzebowania na mieszkania po stronie popytowej. Ewentualne korekty są oczywiście możliwe, natomiast wiele zależeć będzie od tego, jak w okresie pandemii zachowają się deweloperzy i od tego ile nowych projektów trafi na rynek.

Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na Warszawę i Wrocław w Robyg SA.

Obserwujemy, że ceny mieszkań nie spadają, a w niektórych lokalizacjach nawet rosną. Spodziewamy się raczej ustabilizowania cen, ale nie ich spadku. Po pierwsze, klienci nie rezygnują ze swoich planów mieszkaniowych, a popyt inwestycyjny rośnie. Po drugie, nabywcy poszukują lepszej jakości projektów, mieszkań z balkonami i tarasami w dobrych lokalizacjach. Dlatego zapewniamy mieszkańcom swoich osiedli liczne, innowacyjne rozwiązania technologiczne, które wspierają ekologię i pozwalają zmniejszać koszty eksploatacyjne mieszkań. Wszystkie mieszkania w standardzie wyposażone są także w nowoczesną technologię Smart House firmy Keemple. 

Notujemy rosnące zainteresowanie klientów, którzy szukają mieszkań jako opcji inwestycyjnych. Lokowanie kapitału w nieruchomości daje obecnie znacznie wyższe stopy zwrotu niż lokaty bankowe czy na rynku kapitałowym. Obserwujemy, że pewna nadpłynność gotówki na rynku jest przekierowana właśnie na inwestycje w mieszkania, także przez cudzoziemców. 

Robert Stachowiak, prezes zarządu SGI 

Sytuacja na rynku nieruchomości jest dość skomplikowana. Biorąc pod uwagę dłuższą perspektywę, można spodziewać się dalszych wzrostów cen mieszkań. Jest to spowodowane chociażby ograniczoną podażą działek z niezbędną infrastrukturą i miejscowymi planami zagospodarowania w dobrych lokalizacjach. Co za tym idzie, ceny działek wciąż rosną. 

Drugiej przyczyny możemy się doszukiwać w stale wydłużających się procedurach administracyjnych, niezbędnych do rozpoczęcia budowy. Często od momentu zakupu działki do startu prac upływa kilka lat, przez co realizowanych jest mniej projektów. Na ceny wpływa także coraz lepsza infrastruktura w Warszawie. Rozbudowa linii metra, tramwaje, nowe trasy komunikacji miejskiej, a im bliżej do komunikacji, która zapewnia lepszy i krótszy dojazd do centrum, tym cena mieszkania jest wyższa. Zmieniają się także przepisy, pojawiają się nowe wymogi względem warunków technicznych, m.in. dotyczące uzyskania niższego współczynnika energii pierwotnej, co wiąże się ze wzrostem kosztów realizacji inwestycji. 

Marek Bortnik, menadżer ds. prawnych w spółce mieszkaniowej Skanska

Zainteresowanie naszą ofertą mieszkaniową utrzymuje się na stałym poziomie. W ostatnich miesiącach zaobserwowaliśmy jedynie wydłużony czas podejmowania decyzji zakupowych wśród naszych klientów, co może być podyktowane utrudnieniami w procesie pozyskania finansowania. Warto pamiętać, że inwestycje w nieruchomości należą do bezpieczniejszych form ulokowania kapitału i nic nie wskazuje na to, aby sytuacja mogła ulec zmianie w najbliższej przyszłości. Przewidujemy, że będą rosnąć ceny mieszkań o wysokim standardzie, potwierdzonym certyfikatami, takimi jak BREEAM czy „Obiekt bez barier”. Wiąże się to ze wzrostem zainteresowania taką ofertą.

W cenie pozostają topowe, warszawskie lokalizacje: Mokotów, Żoliborz, Ochota. Zgodnie z dynamicznie rozwijającą się infrastrukturą, co jakiś czas obserwujemy wzrost zainteresowania nowymi punktami miejskimi. Do takich dzielnic należy między innymi modna, warszawska Praga.  

Agata Zambrzycka, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Aria Development

Nasze projekty zlokalizowane są w podwarszawskich miejscowościach, które cieszą się coraz większą popularnością wśród nabywców. Możliwość pracy z domu oraz bardziej elastyczne godziny pracy spowodowały, że klienci obecnie są bardziej skłonni kupować mieszkania za miastem, niż to miało miejsce przed erą Covid-19. Izolacja i zamknięcie w domach sprawiły, że przekonaliśmy się, jak ważna jest dla nas przestrzeń i przebywanie w otoczeniu zieleni. Mieszkania z ogródkami, tarasami, dużymi placami zabaw oraz zewnętrzną siłownią, staną się na pewno bardziej pożądanym produktem i mogą drożeć. W obawie przed kolejnymi lock downami ludzie poszukują przestrzeni i własnego kawałka zieleni i pod te potrzeby projektujemy inwestycje.   

Sylwester Śniadecki, prezes spółki Śniadecki Development i Śniadecki Investment Group

Pomimo pandemii, średnie ceny mieszkań w drugim kwartale 2020 roku nieznacznie wzrosły. Chcąc jednak dobrze przeanalizować temat, musielibyśmy przyjrzeć się strukturze rynku i wahaniom cen w poszczególnych segmentach mieszkań oraz pamiętać, że w przypadku rynku mieszkaniowego kwartał nie jest wystarczająco miarodajnym okresem, by mówić o trendach cenowych. Według ostatnich danych w Poznaniu ceny w tym okresie były stabilne. Porównując drugi kwartał tego roku z pierwszym, największy wzrost cen transakcyjnych możemy zaobserwować w przypadku lokali o powierzchni do 35 mkw. oraz powyżej 100 mkw. W najbliższym okresie ceny nadal powinny być stabilne, ale mieszkania o większym metrażu, cieszące się coraz większym zainteresowaniem, mogą nieco drożeć. Lokale, których powierzchnia przekracza 100 mkw. powstają głównie na przedmieściach. Typuję zatem dalszy rozwój niewielkich osiedli, usytuowanych w niebyt dużej odległości od miasta. 

Jakub Orski z biura sprzedaży dewelopera WPBM Mój Dom S.A.

Można powiedzieć, że ceny mieszkań się ustabilizowały i jeśli rosną, to tylko nieznacznie. Na pewno nie przewidujemy obniżek cen, bo nie ma ku nim podstaw. Grunty pod inwestycje nie tanieją, a koszty materiałów czy pracy ludzkiej wręcz idą w górę. Jeśli okaże się, że zapotrzebowanie rynku na mieszkania będzie mniejsze, czego jak dotąd nie obserwujemy, jedyny możliwy scenariusz, jaki teraz zakładamy to wprowadzanie do oferty mniejszej liczby mieszkań aniżeli obniżka cen. 

Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper

Obecnie nie widzimy przesłanek do spadku cen mieszkań. Wartość lokali ustalana przez deweloperów ma potwierdzenie w wysokości ponoszonych kosztów, a przede wszystkim odnosi się do rosnących cen gruntów inwestycyjnych. W efekcie wyceny nieruchomości pozostają realne i nie dostrzegamy tworzenia się bańki spekulacyjnej. W kolejnych okresach spodziewamy się zatem dalszego, lekkiego wzrostu cen na rynku pierwotnym.

 

DOMPRESS 

paź 15 2020 Ile mieszkań w trzecim kwartale sprzedali...
Komentarze: 0

Jakie wyniki sprzedaży odnotowały firmy w trzecim kwartale br.? Czy rezultat odbiega od ubiegłorocznego? Jak wypada podsumowanie dziewięciu pierwszych miesięcy 2020 roku w porównaniu z analogicznym okresem roku minionego? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości dompress.pl   

Mirosław Kujawski, członek zarządu Develii

W trzecim kwartale br. Develia sprzedała 358 lokali, czyli o 15 proc. więcej niż w tym samym kwartale w 2019 roku. W ciągu pierwszych 9 miesięcy br. sprzedaż wyniosła 781 lokali, wobec 928 w analogicznym okresie ubiegłego roku. W ostatnich miesiącach obserwowaliśmy zdecydowane odbicie dynamiki sprzedaży po słabszym okresie spowodowanym lockdownem. Klienci coraz chętniej podejmują decyzje zakupowe, dlatego liczymy na dobry IV kwartał. W osiągnięciu satysfakcjonującej sprzedaży powinna pomóc wysoka liczba rezerwacji - 308 lokali oraz plany wprowadzenia do oferty kolejnych inwestycji. 

Zbigniew Juroszek, prezes Atal  

Od stycznia do września bieżącego roku zakontraktowaliśmy 2083 lokale. W samym tylko trzecim kwartale zawarliśmy 801 umów deweloperskich i przedwstępnych. To o 16 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Co istotne, odnotowana w tym czasie sprzedaż wzrosła aż o 49 proc. w porównaniu z drugim kwartałem roku. W kolejnych miesiącach trzeciego kwartału notowaliśmy coraz większe zainteresowanie klientów naszą ofertą i rosnącą liczbę zawieranych umów rezerwacyjnych, w lipcu były to 242 umowy, w sierpniu 252, a we wrześniu 307 umów deweloperskich i przedwstępnych. Wrześniowy wynik sprzedaży okazał się najlepszy w całym 2020 roku. Wyniki kontraktacji w minionym kwartale potwierdzają, że sprzedaż na rynku pierwotnym znajduje się obecnie na wysokim i satysfakcjonującym poziomie. 

Małgorzata Ostrowska, dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Liczba sprzedanych mieszkań w trzecim kwartale tego roku wyniosła 160 i był to wynik wyższy o ponad 20 proc. niż w drugim kwartale 2020. To oznacza, że popyt na mieszkania wrócił do stanu sprzed wybuchu pandemii, co pozwala optymistycznie prognozować wyniki sprzedaży w kolejnych miesiącach. Gorszy niż ubiegłoroczny rezultat wynika z wolumenu dostępnej oferty. Liczne bariery administracyjne, a w szczególności spowodowane pandemią wydłużenie czasu oczekiwania na pozwolenie na budowę, uniemożliwiły nam uruchomienie nowych projektów w założonym terminie, a to w istotny sposób wpłynęło na zubożenie oferty.   

Monika Perekitko, członek zarządu Matexi Polska

W tym roku, pomimo obiektywnych przeszkód na rynku spowodowanych pandemią COVID 19, możemy pochwalić się bardzo dobrymi wynikami. Szczególnie trzeci kwartał tego roku przyniósł nam rekordowo wysoką sprzedaż. Złożyła się na to m.in. sprzedaż całego budynku przy ulicy Puławskiej 186 w Warszawie wraz z wykończonymi mieszkaniami do funduszu inwestycyjnego, ale także wprowadzenie w tym czasie na warszawski rynek bardzo dobrze przyjętej przez klientów, dużej inwestycji Na Bielany. Nie zamierzamy zwalniać tempa także w ostatnim kwartale, co pokazaliśmy uruchamiając niedawno sprzedaż inwestycji Żeromskiego 17. W najbliższych tygodniach planujemy kolejne debiuty w naszej ofercie, zarówno w Warszawie, jak i Krakowie.

Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na Warszawę i Wrocław w Robyg SA.

Po trzech kwartałach 2020 roku Grupa Robyg zakontraktowała 1401 lokali netto w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu oraz podpisała 1893 umowy deweloperskie. Firma przekazała 874 lokali na koniec Q3 2020. Potencjał sprzedażowy spółki na kolejne kwartały jest wysoki. Obecnie w ofercie znajduje się ponad 1700 lokali, a zasoby gruntów umożliwiają wybudowanie około 17 500 mieszkań. W budowie jest ponad 6500 mieszkań. 

Planujemy oddanie do użytkowania tylu lokali, ile zaplanowaliśmy na 2020 rok. Wyniki finansowe Grupy Robyg są stabilne i przewidywalne. To częściowo specyfika naszej branży, ale przede wszystkim efekt żelaznej dyscypliny w zakresie generalnego wykonawstwa inwestycji budowlanych. Okres pandemii pozwolił rozwinąć nam nowe kanały sprzedaży i komunikacji z klientami, które w długim terminie pozwolą na zwiększanie sprzedaży. 

Wierzymy, że 2020 rok zakończymy zadowalającą kontraktacją i wysokim poziomem uznań w przychodach. Klienci bardzo często kupują też mieszkania w celach inwestycyjnych. Na każdym osiedlu dokonujemy takich transakcji. Wynika to z faktu, że mieszkania na wynajem, poza dobrą relacją ceny do jakości, muszą mieć atrakcyjną lokalizację, dobrą komunikację z innymi częściami miast i zapewnioną strefę usługową. Wszystkie nasze osiedla spełniają te wymagania, stąd duża popularność naszych lokali w charakterze inwestycji. Warto jednak zwrócić uwagę na inny trend – mikroapartamenty, które zapewniają wysoka stopę zwrotu przy stosunkowo niewielkim nakładzie finansowym. Wprowadziliśmy taką inwestycję do oferty. Przygotowujemy ponadto dodatkową opcję pełnego zarządzania najmem. 

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Po okresie lockdownu znaczący wzrost zainteresowania zakupami mieszkań był widoczny dopiero od sierpnia. Wcześniej mieliśmy spotkania, zapytania mailowe czy telefoniczne jednak klienci wstrzymywali się z podejmowaniem decyzji. 

Realizacja transakcji sprzedaży w naszej branży trwa kilka miesięcy. Od czasu zarezerwowania mieszkania do zawarcia umowy deweloperskiej mijają 2-3 miesiące. Dziś mamy znaczący i porównywalny z okresem sprzed pandemii wzrost zainteresowania. Powrót do wyników zbliżonych z poprzednimi latami przewidujemy dopiero w IV kw. br.  

Cezary Grabowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Bouygues Immobilier Polska

Wyniki naszej spółki są bardzo dobre. W pierwszych 9 miesiącach tego roku sprzedaliśmy 587 mieszkań. To nieznacznie mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Biorąc pod uwagę specyfikę tego roku, jesteśmy bardzo zadowoleni. Także z tego, że z kwartału na kwartał utrzymujemy podobny poziom sprzedaży, czyli około 180 mieszkań. 

W tym roku wprowadziliśmy do sprzedaży ponad 450 mieszkań w trzech inwestycjach: Osiedle Lumea w Warszawie, Essentiel Talarowa w Warszawie oraz Perspective – Wille Miejskie we Wrocławiu. Realizujemy nasze ambitne plany na ten rok. Zamierzamy oddać do użytku ponad 600 mieszkań w ramach kilku inwestycji. Aktualnie w budowie mamy siedem osiedli w Warszawie. W Poznaniu budujemy Soleil de Malta, a we Wrocławiu Zajezdnię Wrocław na Nadodrzu. W sprzedaży mamy też mieszkania w inwestycjach, których realizacja została zakończona, w Centreville we Wrocławiu i Cerisier Résidence w Poznaniu.

Edyta Kołodziej, dyrektor sprzedaży i marketingu w Nickel Development

Trzeci kwartał tego roku był dla nas bardzo dobry. Lipiec i wrzesień były miesiącami o najwyższym poziomie sprzedaży w tym roku. Zamknęliśmy więc trzeci kwartał z wynikami absolutnie nie odbiegającymi od roku minionego. Podsumowanie dziewięciu miesięcy 2020 roku w porównaniu do analogicznego okresu roku 2019 daje jeszcze więcej powodów do satysfakcji, ponieważ ponad dwukrotnie zwiększyliśmy wolumen sprzedaży. Wzrost na poziomie 115 proc. r/r wg stanu na dzień 30 września 2020 zawdzięczamy rozszerzeniu portfela oferowanych mieszkań. Od tamtej pory wprowadziliśmy do sprzedaży dwie inwestycje. Pierwsza to ST_ART Piątkowo, nowoczesny piętnastopiętrowy wieżowiec, z którego rozciągać się będzie widok na panoramę Poznania z wszystkich czterech stron, co bardzo ujęło naszych klientów. Poza tym, do sprzedaży weszły w tym czasie mieszkania przy ulicy Zbrojowej w Osiedlu Księżnej Dąbrówki na przedmieściach Poznania. 

Tomasz Karpiel, dyrektor operacyjny Angel Poland Group

Rok 2019 był dla nas inny, gdyż mieliśmy tylko dwa projekty w trakcie sprzedaży: Angel City we Wrocławiu i Angel Stradom w Krakowie. W 2020 roku uruchomiliśmy, cieszący się ogromną popularnością projekt Angel Green w Krakowie, który jako trzeci dołączył do naszego portfolio. Sprzedaliśmy już w nim ponad 30 proc. mieszkań. Przychody ze sprzedaży w III kwartale 2019 roku za dwa projekty w Krakowie i Wrocławiu osiągnęły poziom ponad 38 mln zł. Tylko w okresie od początku lock downu zakończyliśmy negocjacje transakcji przy trzech projektach we Wrocławiu i Krakowie na łączną kwotę ponad 70 mln zł. Widzimy więc wyraźny wzrost, ale należy mieć na uwadze, że przekłada się na to różnica w dostępnej ofercie, ponieważ w 2020 roku oferowaliśmy większą liczbę apartamentów na sprzedaż. Sukces upatrujemy także w tym, że w obecnych, niepewnych inwestycyjnie czasach nieruchomości w dobrych lokalizacjach są pewną ochroną kapitału naszych klientów.

Agata Zambrzycka, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Aria Development

W trzecim kwartale br. i pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 roku odnotowaliśmy 30 proc. wzrost sprzedaży. Przy czym, Osiedle Natura jest już wyprzedane, a w roku bieżącym rozpoczęliśmy sprzedaż mieszkań w trzecim etapie Osiedla Łomianki. Realizacja projektu rozpoczęła się w IV kw. ub. roku, a przekazanie kluczy planowane jest w drugiej połowie przyszłego roku. W najbliższych tygodniach rozpoczniemy również przedsprzedaż Nowego Osiedla Natura 2, gdzie w ofercie znajdzie się 230 smart mieszkań o metrażach od 29 mkw. do 76 mkw. 

Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper

W pierwszych dwóch kwartałach br. odnotowaliśmy niewielki spadek sprzedaży związany z pandemią koronawirusa, a tym samym wprowadzonymi przez władze ograniczeniami, jak i niepewnością społeczeństwa związaną z wyhamowaniem globalnej gospodarki. Na wspomniany spadek wpłynęły głównie pierwsze miesiące lockdownu, tj. marzec i kwiecień. W trzecim kwartale zaobserwowaliśmy sukcesywny powrót sprzedaży do okresu sprzed pandemii. W pierwszych trzech kwartałach przekazaliśmy satysfakcjonującą liczbę lokali, m.in. w ramach projektów: Foresta, Młoda Morena Park II, Grano Residence oraz Osiedle Zielone. 

Tomasz Czubak, dyrektor Przygotowania Projektów Deweloperskich w Jakon

Trzeci kwartał tego roku pokazuje ożywienie w porównaniu do drugiego kwartału br. Rezultat na pewno odbiega od ubiegłorocznego, jednak na przyszłość patrzymy optymistycznie. Okres 9 miesięcy mocno zaburzył drugi kwartał, który był najsłabszy sprzedażowo od dawna. Związane to było z wieloma ograniczeniami wprowadzonymi przez rząd, a co za tym idzie z wydłużonym procesem decyzyjnym naszych klientów.

Karolina Guzik, menadżer sprzedaży w spółce mieszkaniowej Skanska

Zainteresowanie naszą ofertą mieszkaniową nadal się utrzymuje. Nie obserwujemy znacznych zmian w porównaniu z poprzednim kwartałem sprzedażowym. Na pewno pozytywny wpływ na nasze wyniki miało dostosowanie sposobu pracy oraz prezentacji oferty do aktualnych potrzeb klientów. Osoby zainteresowane kupnem mieszkań mogą wybrać się na wirtualny spacer po inwestycjach. Umożliwiliśmy też podpisywanie umów rezerwacyjnych online oraz zdalny odbiór mieszkań. Nasi handlowcy cały czas są do dyspozycji naszych klientów, zarówno zdalnie, jak i w biurach sprzedaży w bezpośrednim sąsiedztwie nowych inwestycji.

Autor: dompress.pl

paź 06 2020 Jaką strategię przyjęli deweloperzy mieszkaniowi...
Komentarze: 0

Czy firmy weryfikują założenia sprzedażowe i inwestycyjne? Czy deweloperzy wstrzymują się z zakupem gruntów? Jakie nastroje daje się zauważyć wśród nabywców? Czy zainteresowanie kupnem mieszkań wróciło do poziomu sprzed lockdownu? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości dompress.pl   

Paweł Ruszczak, p.o. prezesa Develii 

Cały czas uważnie obserwujemy sytuację na rynku i nastroje wśród klientów. W zależności od tego, elastycznie reagujemy i uruchamiamy nowe inwestycje. W ciągu ostatnich kilku miesięcy wprowadziliśmy do sprzedaży mieszkania w kolejnych etapach osiedli Mała Praga w Warszawie, Słoneczne Miasteczko w Krakowie oraz Ceglana Park w Katowicach. Projekty z pozwoleniem na budowę wchodzą na rynek w zakładanych terminach. Pomimo sezonu urlopowego, klienci interesowali się ofertą, poszukują mieszkań, a nastroje są coraz bardziej optymistyczne. Obecnie dla projektów etapowanych notujemy podobną lub większą liczbę kontaktów niż przed rokiem. Ma to swoje odzwierciedlenie w liczbie podpisywanych umów, która dochodzi do poziomu sprzed lockdownu.

Zbigniew Juroszek, prezes Atal  

Przez ostatnie miesiące cała branża przystosowywała się do nowych okoliczności związanych z pandemią koronawirusa. Co istotne, utrzymaliśmy płynność obsługi i sprzedaży. Realizacja inwestycji przebiega bez zakłóceń, a prowadzone prace budowlane zgodnie z harmonogramami. Jednocześnie rozpoczynamy przedsięwzięcia inwestycyjne według wcześniej przyjętego planu na ten rok. Nie zmieniamy długofalowych planów i strategii. Postanowiliśmy także nie zmieniać celu sprzedażowego na ten rok aż do czasu zakończenia epidemii, wówczas nastąpi jego weryfikacja. Polityka zakupu gruntów również pozostaje niezmienna. Nieustannie poszukujemy atrakcyjnych działek pod nowe inwestycje. 

W kolejnych miesiącach drugiego kwartału br. notowaliśmy coraz większe zainteresowanie klientów naszą ofertą i rosnącą liczbę zawieranych umów rezerwacyjnych. W maju nastąpiło odbicie i powrót do poziomów sprzedaży zbliżonych do notowanych na początku roku. 

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Duża część klientów wstrzymała się z kupnem mieszkań w momencie wprowadzenia przez rząd obostrzeń związanych z koronawirusem. Osoby, które były zdecydowane na zakup i przesunęły decyzję wyłącznie w oczekiwaniu na obniżki cen już do nas wróciły, ponieważ okazało się, że oferta szybko się kurczy a ceny utrzymują się na tym samym poziomie. Jednak wiele osób nie może sobie pozwolić na zakup mieszkania z uwagi na to, że banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów. Kolejnym, negatywnym czynnikiem jest 

spadek podaży najbardziej popularnych, małych mieszkań. Ta sytuacja wynika z faktu, że wielu deweloperów nie rozpoczyna nowych inwestycji. 

Przeszkodą są liczne związane z pandemią zalecenia rządowe, czy ograniczenia, a także wprowadzone przez urzędy skomplikowane procedury i znaczne wydłużenie oczekiwania na wydanie decyzji administracyjnych i pozwoleń na budowę. 

Jesteśmy w o tyle dobrej sytuacji, że jako firma osiągająca przez lata ustabilizowane przychody, jesteśmy przygotowani na różne scenariusze i możemy elastycznie reagować na nadchodzące wydarzenia. Dysponujemy bankiem ziemi na ponad 5 tys. lokali w bardzo dobrych lokalizacjach, który konsekwentnie budowaliśmy od lat, ale nie rezygnujemy z zakupu atrakcyjnych gruntów, jeśli pojawi się okazja. 

Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na Warszawę i Wrocław w Robyg SA.

Grupa Robyg ma obecnie w budowie ponad 5000 mieszkań. Wszystkie prace budowlane przebiegają zgodnie z harmonogramami. Rozbudowaliśmy swój potencjał sprzedażowy o kolejne 800 lokali, finalizując umowę zakupu Wrocławskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego, które od wielu dekad prowadzi działalność deweloperską we Wrocławiu. Grupa Robyg, przy wsparciu inwestora strategicznego z Grupy Goldman Sachs, ma stabilną pozycję gotówkową i planuje kolejne inwestycje, a także akwizycje w Polsce. Spółka ocenia niezaspokojony popyt na mieszkania na nadal bardzo wysokim poziomie ponad 2,5 mln lokali.

Cezary Grabowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Bouygues Immobilier Polska

Nie zmieniliśmy strategii w czasie trwania epidemii, za wyjątkiem czasowego przeniesienia sprzedaży do kanałów zdalnych. Biura stacjonarne są już otwarte, ale zachowaliśmy część rozwiązań zdalnych. Prowadzimy budowy bez zakłóceń i wprowadzamy na rynek nowe osiedla. Koncentrujemy się na działalności deweloperskiej w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu, gdzie budujemy ponad 1000 mieszkań. Nie było konieczności weryfikowania założeń sprzedażowych i inwestycyjnych. Zamierzamy oddać do użytku ponad 600 mieszkań w ramach kilku inwestycji. Niebawem rozpoczniemy budowę trzech osiedli: Essentiel Talarowa na Białołęce w Warszawie, Lumea na Bemowie w Warszawie oraz Perspective – Wille Miejskie na Kowalach we Wrocławiu. 

Sytuacja jest bardzo stabilna, a drugi kwartał roku był dla nas udany pod względem sprzedaży. Od kwietnia do czerwca sprzedaliśmy 180 mieszkań, więcej niż w analogicznym okresie 2019 roku. Spodziewamy się, że w kolejnych miesiącach tego roku popyt utrzyma się na obecnym, zadowalającym poziomie.

Nie wstrzymujemy zakupu gruntów. Przeciwnie, zintensyfikowaliśmy działania w tym zakresie. Stale analizujemy sytuację na rynku i poszukujemy atrakcyjnych działek pod przyszłe inwestycje. Oprócz Warszawy i Poznania interesują nas działki na terenie Krakowa i Trójmiasta. Planujemy wejść na nowe rynki. 

Po chwilowym spadku popyt powrócił do poziomu sprzed początku epidemii i obecnie jest na zadowalającym poziomie. Widać to zarówno na podstawie zainteresowania naszymi mieszkaniami, jak i w raportach rynkowych. Pojawiła się również potrzeba zdalnego kontaktu z biurem sprzedaży, która spowodowała, że większego znaczenia dla klientów nabrały: wirtualny spacer, film prezentujący inwestycję, spotkanie video z doradcą i podpisywanie umowów on-line.

Monika Perekitko, członek zarządu Matexi Polska

Zdecydowanie nie wstrzymujemy się z inwestycjami i zamierzamy wciąż dynamicznie rozwijać portfolio naszych projektów w Polsce. Dość powiedzieć, że już w okresie trwającej pandemii aktywnie pracowaliśmy nad nowymi projektami, dokonując aż czterech akwizycji gruntów. Jesteśmy przekonani, że tworząc komfortowe i przyjazne projekty mieszkaniowe właśnie w okresie zmian i nowych wyzwań możemy odpowiedzieć na potrzeby naszych klientów. Planujemy właśnie zakupy nowych gruntów oraz rozpoczęcie kolejnych budów na obydwu kluczowych dla nas rynkach tj. w Warszawie i Krakowie. W obydwu miastach obserwujemy w naszych biurach sprzedaży wciąż duże zainteresowanie klientów zakupem mieszkań. Widzimy jednocześnie też nieco dłuższy proces podejmowania decyzji.

Emil Basta z biura sprzedaży dewelopera WPBM Mój Dom S.A.

Pomimo chwilowego wstrzymania oddechu w branży wszystko dość szybko wraca do normy. Powiem więcej, osoby posiadające wolną gotówkę obawiają się inflacji i tym chętniej kupują mieszkania traktując nieruchomości jako pewną lokatę kapitału. Ceny lokali nie spadły, ogólne zainteresowanie zakupem również. Niektóre grupy odroczyły w czasie decyzję o nowym mieszkaniu, jednak w tym samym czasie, na przykład wspominani inwestorzy, kupują tym chętniej. We wrześniu braliśmy udział w pierwszych stacjonarnych targach mieszkaniowych po lockdownie i byliśmy zaskoczeni dużą frekwencją oraz zainteresowaniem nabywców.

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

Od początku maja br. obserwujemy zwiększone zainteresowanie zakupem mieszkań wśród klientów. Nadal jest też widoczny bardzo duży poziom niepewności, co do sytuacji ekonomicznej, co wpływa na podejmowanie decyzji zakupowych. W związku z tym nadal podtrzymujemy decyzję o wstrzymaniu realizacji dwóch kolejnych etapów inwestycji.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest  

W sprzedaży mamy aktualnie sześć inwestycji na terenie Warszawy. Wszystkie realizowane są zgodnie z przyjętym harmonogramem. W ostatnim czasie zauważyliśmy wzmożony powrót klientów do zakupów mieszkań, które wydają się być najbezpieczniejszą inwestycją w tych niepewnych czasach. W związku z tym, nieustannie poszukujemy gruntów pod nowe inwestycje mieszkaniowe. 

Wojciech Chotkowski, prezes zarządu Aria Development

Widzimy spore zainteresowanie mieszkaniami,  na porównywalnym poziomie jak przed wybuchem pandemii. Obserwujemy również duży przypływ klientów gotówkowych, co bez wątpienia związane jest z rekordowo niskimi stopami procentowymi. Wiele osób doceniło fakt, że zakup mieszkania to długoterminowa lokata i zabezpieczenie przed inflacją. Niestety proces uzyskiwania kredytu bardzo się wydłużył. Planujemy dalsze zakupy gruntów i rozwijamy kolejne projekty bez zakłóceń.

Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper

Cały czas analizujemy atrakcyjność dostępnych na rynku gruntów i rozważamy zakup nowych działek pod kolejne inwestycje. COVID nie zmienił naszego podejścia w tym zakresie. Zgodnie z planem realizujemy także wszystkie bieżące projekty. Wiele z nich jest już gotowych do odbioru, co cieszy tych naszych nabywców, którzy np. kierują się potrzebą zwiększenia własnego M. W wielu przypadkach pandemia spowodowała, że klientom w obecnych mieszkaniach brakuje niezbędnego miejsca, między innymi do pracy. 

 

Autor: dompress.pl

 

wrz 29 2020 Jaki metraż mają największe mieszkania...
Komentarze: 0

W których osiedlach je znajdziemy? Jakie mają ogródki i tarasy? Ile kosztują? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości dompress.pl  

 

Paweł Ruszczak, p.o. prezesa Develii

W większości naszych projektów dostępne są duże mieszkania, co wynika z chęci zaproponowania klientom jak najszerszej oferty. Siłą rzeczy, więcej dużych mieszkań znajduje się w projektach dedykowanych docelowym mieszkańcom, jak na przykład Między Parkami we Wrocławiu, a mniej w projektach, gdzie nabywcami są głównie klienci inwestycyjni, jak Bastion Wałowa w Gdańsku. W zależności od inwestycji, największe mieszkania w naszej ofercie mają powierzchnie do 120 mkw. Często przynależy do nich duży ogródek lub taras. Dobrym przykładem są wcześniej wspomniane już projekty - osiedle Między Parkami we Wrocławiu i Ceglana Park w Katowicach, gdzie dostępne są duże mieszkania o powierzchni 110-120 mkw. z 40-50 metrowym tarasem w cenie od 830-850 tys. zł. 

Zbigniew Juroszek, prezes Atal

We wrocławskiej ofercie mamy w sprzedaży mieszkania o dużych metrażach w inwestycji Atal  Nowe Miasto Różanka. Największy lokal o powierzchni 112 mkw. z tarasem liczącym ponad 49 mkw. kosztuje 1 148 425 zł. We Wrocławiu w projekcie Nowe Miasto Jagodno największe lokale mają metraż ponad 100 mkw. z tarasami o łącznej powierzchni 23 mkw. można je kupić w cenie 663 990 zł. W osiedlu Atal City Square mieszkania wielkości 131 mkw. z balkonami o łącznej powierzchni przeszło 18 mkw. oferujemy w cenie 1 189 580 zł.

W Warszawie największe dostępne mieszkanie ma wielkość 130 mkw. z balkonem liczącym 26 mkw. jest w cenie ponad 1 050 000 zł. Największy lokal, jaki mamy w sprzedaży w Trójmieście to liczące 100 mkw. mieszkanie z dwoma balkonami o powierzchni blisko 13 mkw. w inwestycji Atal Bosmańska w cenie 6 700 zł/mkw.

W katowickiej inwestycji Sokolska 30 Towers w sprzedaży mamy apartament na przedostatnim piętrze o powierzchni 124 mkw. w cenie 9 000 zł/mkw. Największe dostępne mieszkanie w Poznaniu znaleźć można w ofercie inwestycji Apartamenty Dmowskiego. Ma blisko 100 mkw. i przynależy do niego taras o powierzchni 75 mkw. Lokal oferowany jest w kwocie 757 458 zł.

W Łodzi jest to lokal w drugim etapie osiedla Nowe Miasto Polesie o powierzchni ponad 105 mkw. wraz z liczącym 33 mkw. tarasem, który jest do nabycia w cenie 5700 zł/mkw. W Krakowie to mieszkanie w projekcie Atal Residence Zabłocie III o metrażu 113 mkw. i balkonach liczących łącznie 10 mkw. do kupienia w cenie 10 500 zł/mkw. 

Obserwujemy tendencję wzrostu popytu na największe mieszkania i apartamenty. Z oferty szybko znikają szczególnie te lokale, do których przynależą przestronne tarasy.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

W prestiżowej inwestycji osiedle Nowe Tysiąclecie w Katowicach, której budowa zakończy się w październiku tego roku, największy lokal usytuowany jest na 11 kondygnacji w budynku. Oferuje piękny widok na panoramę miasta. Mieszkanie o powierzchni przeszło 137 mkw. z prawie stumetrowym tarasem można nabyć w cenie 1 120 193 zł.

Największy dostępny apartament w inwestycji Hanza Tower w centrum Szczecina znajduje się na przedostatnim 25. piętrze w budynku i ma powierzchnię ponad 221 mkw. Rozpościera się z niego panoramiczny, spektakularny widok na zachodnią, północą i wschodnią stronę miasta. Cena apartamentu to 15 950 zł za mkw., co daje łączną sumę 3 525 747 zł. Na ostatnim, 27. piętrze wieżowca znajduje się taras widokowy. Zakończenie budowy tego obiektu zaplanowane jest na koniec grudnia br.

Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na Warszawę i Wrocław w Robyg SA.

Największe apartamenty oferujemy na warszawskim Wilanowie. W sprzedaży mamy tam mieszkania o powierzchni 127 mkw. z dużymi tarasami o metrażu 46 mkw. W pełnym pakiecie, z garażami i komórką lokatorską są do kupienia w cenie około 2 mln zł.

Cezary Grabowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Bouygues Immobilier Polska

W inwestycji Wileńska Express na warszawskiej Pradze mamy w ofercie apartament premium o powierzchni 170 mkw. z tarasem i balkonem. W osiedlu Villa de Charme na Bemowie można kupić domy z podziemnymi garażami i ogródkami o metrażu 162 mkw. z ogrodem. w inwestycji Grochowska 230 na Pradze mamy natomiast kilkupokojowy apartament o wielkości 116 mkw. z tarasem.

W projekcie Centreville położonym na wrocławskim Nadodrzu do kupienia jest luksusowy apartament dwupoziomowy o wielkości 140 mkw. z trzema tarasami, wychodzącymi na różne strony świata, w tym jednym zielonym. W Poznaniu w projekcie Soleil de Malta położonym tuż przy kultowej, poznańskiej Malcie oferujemy z kolei lokal o powierzchni 128 mkw. z ogrodem.

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

W Apartamentach Przy Arsenale w Śródmieściu Warszawy największy apartament, który mamy w sprzedaży ma 103 mkw. i dwa tarasy o łącznej powierzchni 60 mkw. W inwestycji Moja Północna na warszawskim Tarchominie największy dostępny lokal ma metraż 71 mkw.  i balkon o powierzchni blisko 8 mkw.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest 

Prowadzimy aktualnie sprzedaż mieszkań w sześciu inwestycjach na terenie Warszawy. W każdej z nich do kupienia są jeszcze większe mieszkania z dużymi balkonami lub tarasami, albo ogródkami przy lokalach usytuowanych na parterze budynków. Przykładowo, w gotowej inwestycji Apartamenty Okopowa 59A na Woli największe apartamenty mają powierzchnię 110 mkw. i 113 mkw. Ich ceny zaczynają się od 12 210 zł/mkw. Z kolei na Targówku ostatnie duże mieszkanie o powierzchni ponad 99 mkw. można kupić w kwocie 905 tys. zł.

Monika Perekitko, członek zarządu Matexi Polska

 

Największe mieszkania, jakie mamy w ofercie są do nabycia w inwestycji Na Bielany w Warszawie. W tym projekcie w sprzedaży jest np. lokal o powierzchni ponad 98 mkw. z dwoma tarasami o metrażu przeszło 27 mkw. i 11 mkw.

 

Emil Basta z biura sprzedaży dewelopera WPBM Mój Dom S.A.

W WPBM Mój Dom S.A. mamy otwartą politykę cenową. Ceny wszystkich mieszkań są widoczne na naszej stronie internetowej. Nasze, największe mieszkania klienci znajdą w Bulwarze Drobnera. Wyjątkowej, kameralnej inwestycji z widokiem na Ostrów Tumski, Uniwersytet i Wyspę Słodową. Znajdują się tu apartamenty o powierzchni od 135 mkw. do 306 mkw., nawet 7-pokojowe. Przynależą do nich rozległe balkony i tarasy, największe o metrażu 60 mkw. Ponad 90-metrowe, wolne mieszkania mamy również w inwestycjach Pixel House i Osiedle nad Odrą. Mieszkania posiadają zarówno taras, jak i balkon. W Rezydencji Staromiejskiej położonej na Starym Mieście jest także dostępne jedno mieszkanie o powierzchni 93 metrów ze spektakularnym, 140-metrowym tarasem okalającym praktycznie cały lokal.

Agata Zambrzycka, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Aria Development

Największe lokale o powierzchni około 102 mkw. pozostały jedynie w Osiedlu Łomianki. Są to dwupoziomowe mieszkania z antresolami i tarasami, których ceny wahają się od 499 tys. zł do 543 tys. zł. To przytulne i ekologiczne osiedle zlokalizowane 4 km do stacji metra Młociny, w pobliżu Kampinoskiego Parku Narodowego, z rozwiązaniami ARIA Eco Smart, inteligentnymi systemami sterowania instalacjami oraz zieloną energią z paneli fotowoltaicznych. Tak w skrócie można scharakteryzować Osiedle Łomianki. W Nowym Osiedlu Natura II w Wieliszewie największe mieszkania będą miały powierzchnię 76 mkw.

Karolina Guzik, manager ds. sprzedaży w spółce mieszkaniowej Skanska

Mieszkanie z największym metrażem w naszej ofercie znajduje się w osiedlu Jaśminowy Mokotów i mierzy 140 mkw. Jaśminowy Mokotów to osiedle zaprojektowane z myślą o rozwiązaniach ponadczasowych, w bliskim kontakcie z przyrodą, gdzie architektura i zieleń w naturalny sposób się uzupełniają. Dzięki temu powstała bezpieczna i przyjazna przestrzeń do życia. Z uwagi na niezwykle funkcjonalny rozkład mieszkania i spokojny charakter osiedla jest to doskonała opcja dla rodzin z dziećmi. W ofercie mamy również mieszkania z własnym ogródkiem.

Osoby poszukujące mieszkania z dużym metrażem znajdą je również na warszawskich osiedlach Holm House (133 mkw.) oraz Mickiewicza (116 mkw.). Oba mieszkania usytuowane są na najwyższych piętrach budynków, a elementem dopełniającym przestronne, słoneczne przestrzenie są duże tarasy, które mogą posłużyć lokatorom za prywatny ogródek w mieście. Ceny mieszkań ustalane są indywidualnie w zależności od wybranego osiedla oraz dobierane do aktualnych czynników rynkowych.

Sebastian Barandziak, Prezes Zarządu Dekpol Deweloper

Duże mieszkania liczące powyżej 100 mkw. oferujemy w dwóch gdańskich osiedlach - Pastelowe i Foresta. Wszystkie lokale mają ogródek, balkon lub taras. W osiedlu Pastelowe, zlokalizowanym w gdańskich Łostowicach przy ulicy Pastelowej, mieszkania tej wielkości dostępne są w kwocie około 530 tys. zł. Z kolei czteropokojowe lokum w osiedlu Foresta, zlokalizowane w Gdańsku przy ulicy Myśliwskiej w dzielnicy Piecki-Migowo, nazywanej też Moreną, mamy w sprzedaży w cenie od 980,5 tys. zł brutto.

 

Autor: dompress.pl

wrz 21 2020 Jakie inwestycje mieszkaniowe wejdą na rynek...
Komentarze: 0
Jakie nowe projekty planują wprowadzić deweloperzy? Jakie mieszkania trafią do oferty? Sondę przeprowadził serwis nieruchomości Dompress.pl

Paweł Ruszczak, p.o. prezesa Develii

W tym roku zamierzamy wprowadzić do sprzedaży nowe etapy realizowanych już inwestycji w Gdańsku, a także kolejne etapy osiedli w Krakowie. Nowy projekt, w nowej lokalizacji planujemy również w Warszawie.

W Gdańsku klienci będą mieli do wyboru mieszkania w dwóch inwestycjach, których metraż waha się od 30 mkw. do 109 mkw. W Krakowie natomiast w trzech osiedlach dostępne będą lokale o powierzchni od 30 mkw. do 90 mkw.  

Zbigniew Juroszek, prezes Atal

Zgodnie z przyjętym na ten rok planem realizujemy i jednocześnie rozpoczynamy przedsięwzięcia inwestycyjne we wszystkich siedmiu aglomeracjach, w których prowadzimy działalność. Co istotne, są to zróżnicowane inwestycje, pozwalające nam dotrzeć z ofertą do różnych grup odbiorców, zarówno osób poszukujących inwestycji premium, jak i projektów z segmentu popularnego.

Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding S.A.

Intensywnie pracujemy nad przygotowaniem nowych inwestycji w Warszawie i w Pruszkowie, a także Gdańsku, Szczecinie, Łodzi i Chorzowie. Będziemy również kontynuować rozbudowę Villi Campina, luksusowego podmiejskiego osiedla w Ożarowie Mazowieckim, gdzie nieprzerwanie trwa budowa piętrowych domów szeregowych o metrażu 108 mkw. z garażem. Powstają one na działkach o powierzchni od 340 mkw. do 530 mkw. w sąsiedztwie Puszczy Kampinoskiej.

Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu na Warszawę i Wrocław w Robyg SA.

Wszystkie inwestycje realizujemy zgodnie z harmonogramem, nie zmieniamy terminów żadnych działań. Nasze mieszkania są dostosowane do potrzeb rynku i oczekiwań klientów. Oferta obejmuje jednopokojowe mieszkania o powierzchni od około 30 mkw. lub nawet mniejszej oraz o metrażu około 40 mkw., a także dwupokojowe i trzypokojowe lokale o powierzchni od 50 mkw. do 70 mkw., jak również większe mieszkania cztero i pięciopokojowe.

W ostatnich miesiącach wprowadziliśmy do sprzedaży kolejny etap osiedla Mój Ursus w Warszawie. Planujemy także wprowadzić na rynek nowe etapy inwestycji Modern City zlokalizowanej przy ulicy Szeligowskiej na warszawskim Bemowie i nową inwestycję przy ulicy Marynin na pograniczu Bemowa i Woli. Do oferty wejdą również mieszkania w osiedlu Praga Nova położonym przy ulicy Żupniczej na warszawskiej Pradze oraz w kolejnych etapach inwestycji zlokalizowanej przy ulicy Posag 7 Panien w Ursusie.

Zuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych w Eco Classic

W związku z utrzymującym się wysokim poziomem niepewności klientów co do sytuacji ekonomicznej, co wpływa również w znaczący sposób na podejmowanie decyzji zakupowych, podtrzymujemy decyzję o wstrzymaniu realizacji dwóch kolejnych etapów inwestycji.

Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Home Invest 

We wrześniu tego roku planujemy rozpoczęcie budowy dwóch nowych inwestycji na terenie Warszawy. Będą to Apartamenty Przy Agorze 6 na Bielanach oraz drugi etap inwestycji Warszawski Świt zlokalizowanej na pograniczu Pragi Północ i Targówka. Obie inwestycje są już w sprzedaży. W ofercie znajdują się jeszcze mieszkania dwu, trzy i czteropokojowe o powierzchni od 35 mkw. do 127 mkw.  

Monika Perekitko, członek zarządu Matexi Polska

W tym roku planujemy rozpocząć budowę dwóch kolejnych  inwestycji w Warszawie i jednej w Krakowie.

Cezary Grabowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Bouygues Immobilier Polska

W tym roku wprowadziliśmy do sprzedaży ponad 450 mieszkań w trzech inwestycjach: Osiedle Lumea w Warszawie, Essentiel Talarowa w Warszawie oraz Perspective - Wille Miejskie we Wrocławiu.

W ofercie Osiedla Lumea znajduje się szeroki wybór mieszkań o metrażach od 37 mkw. do 109 mkw. Szczególnie atrakcyjne są przestronne, czteropokojowe mieszkania dla rodzin. Inwestycja Essentiel Talarowa to dwa trzypiętrowe budynki, w których znajdują się funkcjonalne mieszkania jednopokojowe, kompaktowe lokale dwupokojowe i trzypokojowe oraz czteropokojowe mieszkania dla rodzin o powierzchni od 26 mkw. do 100 mkw.

Z kolei Perspective to kameralne budynki w stylu willi miejskich, w których zaprojektowaliśmy mieszkania od 28 mkw. do 85 mkw. Oferta obejmuje, zarówno funkcjonalne mieszkania typu studio, przestronne mieszkania dwu i trzypokojowe, jak i komfortowe lokale czteropokojowe.

Agata Zambrzycka, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Aria Development

Przygotowujemy kilka projektów i przymierzamy się do nowej inwestycji w Rembertowie. W najbliższych tygodniach, po uzyskaniu pozwolenia na budowę, rozpoczynamy sprzedaż i budowę Nowego Osiedla Natura II w Wieliszewie. W pierwszym etapie do sprzedaży trafi 70 mieszkań. W ramach trzyetapowej, przepełnionej zielenią inwestycji powstanie sześć czterokondygnacyjnych budynków z windami i podziemnymi garażami. Finalnie w ofercie znajdzie się 230 mieszkań o metrażu od 29 mkw. do 76 mkw. Nowe Osiedle Natura II to miejsce dla osób lubiących spokój, bliskość przyrody oraz funkcjonalne i ekologiczne rozwiązania. Lokale usytuowane na parterze będą miały przynależne ogródki, a pozostałe balkony. W inwestycji zaprojektowane zostało przedszkole i lokale usługowe. Części wspólne osiedla zasili zielona energia z paneli fotowoltaicznych, a wszystkie mieszkania zostaną wyposażone w systemy inteligentnego domu Aria Eco Smart.

Centralnym punktem osiedla będzie naturalny plac zabaw, który wraz z licznymi terenami zielonymi stworzy ekosystem sprzyjający spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Projekt powstaje w Wieliszewie, w pobliżu Zalewu Zegrzyńskiego, kilkanaście kilometrów od Warszawy. Sprawną komunikację zapewnia kolejka SKM, którą do stacji Dworzec Gdański można dojechać w ciągu około 30 min.

Sebastian Barandziak, prezes zarządu Dekpol Deweloper

Na bieżąco poszerzamy ofertę mieszkaniową. Nasze dwie najnowsze inwestycje Lazur Park i Villa Neptun powstają na zdobywającej coraz większą popularność Wyspie Sobieszewskiej, która jest jednym z ciekawszych regionów Trójmiasta. W projekcie Lazur Park znajdzie się 36 mieszkań o powierzchni od 27 mkw. do 58 mkw. Z kolei w Villi Neptun mamy w ofercie 40 apartamentów pod wynajem o powierzchni od 28 mkw. do 58 mkw. Obie inwestycje, poza kameralną zabudową i lokalizacją łączy nowoczesna architektura, w której przeważają duże przeszklenia, a każdy z lokali ma zapewnioną dodatkową przestrzeń w postaci ogródka lub balkonu. Termin oddania do użytku obu inwestycji planowany jest na drugą połowę 2021 roku.

Ceny mieszkań w Lazur Park wynoszą od 317 tys. zł do 536 tys. zł brutto. Ze względu na mieszkaniowy charakter inwestycji zastosowany jest 8 proc. VAT. W inwestycji Villa Neptun ceny apartamentów pod wynajem kształtują się w przedziale od 387,5 tys. zł do 686,5 tys. zł brutto. W tej inwestycji lokale objęte są 23 proc. stawką VAT. Poza projektami na Wyspie Sobieszewskiej, planujemy w tym roku rozpocząć sprzedaż w inwestycji Osiedle Kociewskie, która będzie realizowana w rejonie Tczewa, w miejscowości Rokitki, a także w projekcie Neo Jasień zlokalizowanym w gdańskim Jasieniu.   

Emil Basta z biura sprzedaży dewelopera WPBM Mój Dom S.A.

Nie planujemy w tym roku wprowadzać do sprzedaży nowych projektów. Niedawno oddaliśmy do użytkowania inwestycję Osiedle nad Odrą przy ulicy Rychtalskiej we Wrocławiu i do końca roku oddamy ostatni, czwarty etap osiedla Pixel House zlokalizowanego przy ulicy Legnickiej. Na początku 2021 roku gotowa będzie też inwestycja Nova Stoczniova we wrocławskim Zakrzowie.